Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Bachledówce będzie sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego

Maria Bafia-Bobek
Maria Bafia-Bobek
Kościół na Bachledówce - niedługo zostanie podniesiony do rangi sanktuarium
Kościół na Bachledówce - niedługo zostanie podniesiony do rangi sanktuarium Gmina Poronin
Podhalański kościółek ojców Paulinów na Bachledówce zostanie podniesiony do rangi sanktuarium. - W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja odbędzie się uroczyste odczytanie aktu ustanowienia Sanktuarium bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej - mówi o. Piotr Polek, tutejszy duszpasterz. To właśnie na Bachledówce spędzał wakacje kard. Stefan Wyszyński. Tam spotykał się m.in. z kard. Karolem Wojtyłą.

Bachledówka to wyjątkowego miejsca na mapie Podhala. To tu na wysokości 947 m n.p.m. pomiędzy Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 16 km od Zakopanego znajduje się klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

Dzieje kościółka na Bachledówce są ściśle związane z losami dwóch zamożnych kobiet. To m.in. księżna Maria Bułhak-Prińskia i Helena Kowieńska-Jarząbek z domu Prussan. Obie panie prawdopodobnie pochodziły ze wschodnich kresów Polski - z Litwy. Na Podhale trafiły uciekając przed represjami z czasów rewolucji w 1917 r.

W czasie II wojny światowej posesja Heleny Kowieńskiej-Jarząbek stała się partyzancką skrytką. Po wpłynięciu donosu, dom został przeszukany przez Gestapo. W czasie rewizji Helena wraz z mężem została wywleczona z domu. Kiedy leżała z twarzą w śniegu i czekała na wynik przeszukania, przyrzekła Bogu, że jeśli przeżyje, a gestapowcy nie odnajdą ukrytych w jednym z uli partyzanckiej broni i radiostacji, wszystko co posiada na Bachledówce, odda i poświęci Bogu. Tak też się stało, bo Niemcy nic nie odnaleźli.

Zaraz po wojnie, w miejscu gdzie Helena przysięgała Bogu, stanęła jako wotum kapliczkę z kamienia. Dla spełnienia złożonych Bogu obietnic, Helena zaczęła się starać o sprowadzenie na Bachledówkę zakonników. W 1955 r. pojawili się ojcowie Paulini, którzy przywieźli kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Następnie w 1957 r. uzyskali oficjalne pozwolenie na założenie nowego domu zakonnego, który miał pełnić funkcję pustelni i ośrodka rekolekcyjno-wczasowego dla zakonników, duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej oraz różnych grup młodzieżowych.

To tu spędzał swój miesięczny urlop w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – błogosławiony Prymas Polski. Odwiedzał go arcybiskup Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Tu razem spacerowali i omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski.

- Ksiądz Prymas do górali przyjeżdża jak do swoich, a oni traktowali go jako swojego duchowego ojca. I zawsze na niego oczekiwali. On codziennie sprawował Mszę św. z homilią, a wieczorem uczestniczył w nabożeństwie, po czym odprawiał Apel Jasnogórski. To były wyjątkowe spotkania, tzw. wieczornice. To wtedy Prymas z nimi rozmawiał, katechizował. Górale słuchali jego homilii, a potem grali i śpiewali czy recytowali wiersze. Był to taki dialog pomiędzy nimi, a prymasem - mówi o. Piotr Polek. – Osoby, które pamiętają obecność Prymasa na Bachledówce, często wspominają te spotkania. Pamięć i kult kardynała Stefana Wyszyńskiego jest tu na Bachledówce wśród miejscowych górali bardzo żywy. Potrzeba stworzenia sanktuarium wyszła od prostych ludzi, którzy zapragnęli modlić się za pośrednictwem błogosławionego Księdza Prymasa, czciciela Matki Bożej. Widomym znakiem wołania miejscowych jest Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku górze” - dodaje o. Piotr.

Te wszystkie przesłanki skłoniły bachledowiańskich duszpasterzy do starań o uczynienie tego miejsca ośrodkiem szczególnego kultu.

- Do naszej prośby przychylił się metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na mocy dekretu Jego Ekscelencji, 28 maja odbędzie się uroczystość ustanowienia kościoła na Bachledówce Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej - informuje o. Piotr

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Bachledówce będzie sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto