MŚ juniorów Zakopane 2022. Pierwsze medale rozdano w kombinacji norweskiej. Pora na skoki narciarskie

Artur Bogacki
Annika Seiff w MŚ juniorów w Zakopanem zdobyła złoto w kombinacji norweskiej
Annika Seiff w MŚ juniorów w Zakopanem zdobyła złoto w kombinacji norweskiej materiały prasowe PZN/Anna Karczewska
W mistrzostwach świata juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, które odbywają się w Zakopanem, poznaliśmy pierwszych medalistów. W środę złote medale w dwuboju wywalczyli Włoszka Annika Sieff i Austriak Stefan Rettenegger. Polacy zajęli dalsze lokaty.

MŚ juniorów Zakopane 2022. Pierwsze złota dla Włoszki i Austriaka [WYNIKI]

Kombinatorzy norwescy rywalizowali na Średniej Krokwi i trasach biegowych metodą Gundersena (jedna seria skoków oraz bieg 5 km kobiet, 10 km mężczyzn). W żeńskich zmaganiach Włoszka Sieff wyprzedziła na finiszu biegu o 0,9 s Japonkę Harukę Kasai. Natalia Słowik zajęła 16. miejsce (po skoku była 10.), a Zuzanna Rapacz 22. (ostatnie; dwie zawodniczki nie ukończyły konkurencji).

– W biegu dałam dzisiaj z siebie wszystko i był to występ na miarę moich możliwości. Natomiast w skokach do poprawy jest przede wszystkim druga faza lotu. Na mistrzostwach wystartuję jeszcze w konkursie skoków i mam nadzieję, że uda się wtedy poprawić błędy – oceniła Słowik.

W gronie juniorów Rettenegger wygrał z przewagą 33,8 s. Polacy w stawce 50 zawodników zajęli miejsca w czwartej i piątej „10”, a najwyżej, na 35. pozycji, znalazł się Maciej Gąsienica-Ciaptak.

Skoki narciarskie w MŚ juniorów w Zakopanem. W czwartek walka o pierwsze medale

Skoczkowie narciarscy, uczestniczący w mistrzostwach świata w Zakopanem, mają za sobą dwa dni treningów. W czwartek przed nimi konkursy indywidualne - kobiety skaczą o godz. 16, panowie - o godz. 16.

Na razie Brylują Austriacy, Polacy nie odgrywają większej roli. W męskiej rywalizacji wszystkie cztery sesje treningowe - dwie we wtorek i dwie w środę - wygrał Daniel Tsofenig. On już z powodzeniem startował w seniorskich Pucharze Świata, był też w kadrze Austrii na igrzyska w Pekinie, ale ostatecznie nie wystartował tam. Zresztą zawodnicy z tego kraju mogą zdominować medalową rywalizację na Średniej Krokwi, na treningach licznie uplasowali się w czołówce. Np. w drugiej wtorkowej sesji zajęli cztery czołowe lokaty (a w „10” było ich pięciu).

Z Polaków pierwszego dnia najlepiej spisał się Jan Habdas, zajmując podczas treningów 16. i 10. miejsce. W środę był 24. i 19., a w pierwszej serii wyżej od niego, na 15. pozycji, znalazł się Tymoteusz Amilkiewicz (32. po drugim skoku).