Małopolska. Z mapy zniknęło kilkanaście punktów szczepień. To oznacza, że do województwa dotrze mniej szczepionek

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W Małopolsce z mapy punków szczepień zniknęło 13 placówek
W Małopolsce z mapy punków szczepień zniknęło 13 placówek Karolina Misztal
Od piątku na szczepienia przeciw COVID-19 mogą zapisywać się osoby 70+. Już teraz jednak wiadomo, że nie dla wszystkich starczy szczepionek w pierwszym kwartale. W niektórych punktach w Małopolsce jeszcze przed zapisami brakuje wolnych terminów. Jakby tego było mało, trzynaście placówek, które zgłosiły się do programu szczepień na terenie województwa, zrezygnowało jeszcze przed ich rozpoczęciem. Każdy z nich otrzymałby 30 dawek preparatu tygodniowo. Oznacza to, że w skali tygodnia w województwie mogłoby się zaszczepić o blisko 400 seniorów więcej.

FLESZ - Zmniejszone dostawy szczepionek na COVID-19

Uruchomiona w ubiegłym tygodniu rejestracja na szczepienia dla 80. latków obnażyła wiele mankamentów systemu. Zainteresowanie na starcie było tak duże, że niemal natychmiast po rozpoczęciu zapisów system rejestracji internetowej padł. Chwile potem przeciążona telefonami infolinia 989 została zablokowana.

Zniecierpliwieni seniorzy, których próby skontaktowania się z konsultantem kończyły się fiaskiem, postanowili więc w swoich punktach szczepień stawić się osobiście. Niestety i tam w niektórych przypadka okazywało się, że zainteresowanie było tak duże, że miejsc na pierwszy kwartał roku już nie ma, a na kolejny Ministerstwo Zdrowia zapisywać nie pozwala.

30 osób tygodniowo

Nic dziwnego: zgodnie z ostatnimi wytycznymi resortu zdrowia w punktach szczepień wolno rejestrować tylko po 30 osób tygodniowo: połowę spośród pacjentów, którzy zgłoszą się osobiście, połowę z „centralnego rozdzielnika”, tj. seniorów, którzy zadzwonili na infolinię 989 lub skorzystali z internetu. Punkty mogłyby rejestrować więcej pacjentów (były przygotowane na co najmniej 180 osób na tydzień), ale to niemożliwe. Po ograniczeniach dostaw szczepionek przez koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech, Ministerstwo Zdrowia zadecydowało, że placówki będą otrzymywać tylko 30 dawek szczepionki na tydzień.

W efekcie, gdy tydzień po 80-latkach mają się rejestrować 70-latkowie, dla tych drugich w wielu punktach nie ma już miejsc.

Znikające punkty szczepień

To jednak nie jedyny problem w Małopolsce. Okazuje się bowiem, że z mapy 492 punktów szczepień w województwie zniknęło 13 z nich. Dlaczego?

- Zmiana liczby punktów szczepień wynika ze złożonych rezygnacji przez podmioty, które chciały prowadzić punkty szczepień, jednakże nie podołały temu zadaniu, przede wszystkim ze względów organizacyjnych, ale także logistycznych  i kadrowych. W niektórych przypadkach podmiot potwierdził planowaną i docelową realizację szczepień wyłącznie w jednym z dwóch miejsc zgłoszonych do naboru do programu szczepień

– informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Dodaje, że o tym, że liczba punktów szczepień na terenie województwa może ulec zmianie i będzie na bieżąco aktualizowana, MOW NFZ informował od początku powstania punktów szczepień.

Z kolei od jednego z lekarzy rodzinnych w Krakowie słyszymy, że nie dziwią go wieści o rezygnacji niektórych placówek z uczestniczenia w Narodowym Programie Szczepień.

[/cyt] - Wprowadzanie danych do systemu jest bardzo czasochłonne i skomplikowane. Lekarz najpierw musi wystawić skierowanie w formie elektronicznej, a następnie podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Ponadto po wykonaniu szczepienia formularz wymaga ponownego podpisania od osoby wykonującej iniekcję [/cyt] – tłumaczy.

Problemem jest więc czas jaki trzeba poświecić na dopełnienie wszystkich formalności, bo samo podanie preparatu to kwestia kilku minut.

Co z zapisanymi pacjentami?

W związku z usunięciem z wykazu tych kilkunastu punktów w NFZ postanowiliśmy zadać dodatkowe pytania. Co z pacjentami, którzy na szczepienie zarejestrowali się do nieistniejącego już w wykazie punktu? Czy ich termin przepadnie i cała żmudną procedurę rejestracji będą musieli przejść jeszcze raz? Czy też może automatycznie zostaną przepisani do innych punktów? Na szczęście, jak słyszymy w odpowiedzi, placówki rezygnowały z powierzonego im zadnia przed rozpoczęciem rejestracji.

- Tym samym pacjenci nie zobaczyli punktu jako aktywnego udostępnionego do rejestracji i nie mogli się zarejestrować do tych punktów. Potwierdzają to placówki, które zrezygnowały z prowadzenia punktu – wyjaśnia Kwiecień.

Dodaje, że lista punktów szczepień jest na bieżąco aktualizowana zarówno na stronie gov.pl, informacje te są też na bieżąco przekazywane do infolinii 989, która umożliwia rejestrację, zatem pacjenci i osoby obsługujące infolinie mają dostęp jedynie do aktywnych punktów szczepień.

Mniejsza liczba punktów – mniej szczepionek?

Niestety, rezygnacja kilkunastu placówek w województwie z wykonywania szczepień ma jedną bardzo przykrą z punktu widzenia pacjenta konsekwencję. Mniejsza liczba jednostek wykonujących szczepienia oznacza bowiem mniejsza liczbę szczepionek przeznaczonych dla naszego województwa.

Gdyby te 13 punktów zostało na liście - tak jak pierwotnie deklarowało - to zgodnie z harmonogramem dostaw szczepionek w sumie w skali tygodnia w województwie mogło by się zaszczepić o 390 osób więcej, a do końca marca nawet o 3500.

Czy dawki, które miały trafić do punktów ujętych w pierwotnym wykazie zostaną proporcjonalnie rozdzielone na inne punkty w województwie? Nie wiadomo.

- W Małopolsce pacjenci i mieszkańcy mają zapewnioną cały czas zapewniony dostęp do szczepień w niemal 500 punktach, z których wiele ma więcej niż jeden zespół szczepiący.  Przypomnę również, że w województwie w szczepieniach populacyjnych udział biorą 3 szpitale tymczasowe w Krakowie przy ul. Kopernika 50, ul. Galicyjskiej 9 oraz w Krynicy Zdroju przy ul. Kraszewskiego 142, które dziennie będą mogły zaszczepić każdy min. 200 pacjentów, co zapewni zwiększenie ilości szczepionych osób w naszym regionie – podsumowuje Kwiecień.

NFZ- zadzwoni do Ciebie

Tymczasem zgodnie z najnowszymi decyzjami NFZ, jeśli punkt szczepień zmieni adres, do seniorów, którzy przy rejestracji na szczepienie podali numer telefonu (komórkowego lub stacjonarnego), zadzwoni automatyczny konsultant z infolinii Narodowego Programu Szczepień.

Automatyczny konsultant odczyta wiadomość głosową, w której poinformuje o zmianie adresu punktu szczepień. Zaznaczy też, że data i godzina szczepienia pozostają bez zmian.

Ponadto konsultant przypomni, że na 24 godziny przed terminem szczepienia, na numer komórkowy seniora, przyjdzie specjalny SMS. Znajdą się w nim informacje o: nowej lokalizacji punktu szczepień, dacie szczepienia oraz godzinie szczepienia.

Automatyczny konsultant infolinii Narodowego Programu Szczepień zadzwoni z numeru 22 295 00 85. Ważne! Jest to numer automatyczny, dlatego nie należy na niego oddzwaniać.

Co istotne, komunikat głosowy rozpoczyna się od słów: „Tu Infolinia Narodowego Programu Szczepień. UWAGA, przekazujemy ważną informację…”.

Informacja o zmianie adresu punktu szczepień zostanie odczytana dwukrotnie podczas jednej rozmowy.

Automatyczny konsultant będzie próbował połączyć się z seniorem dwukrotnie w ciągu dwóch dni. Jeśli z różnych przyczyn senior nie odsłucha wiadomości (np. nie odbierze telefonu lub połączenie zostanie przerwane), wtedy zadzwoni do niego osoba z infolinii Narodowego Programu Szczepień. Przekaże wszystkie szczegóły dotyczące szczepienia, czyli nowy adres punktu szczepień oraz potwierdzi dzień i godzinę szczepienia.

Ponadto niezależnie od automatycznego połączenia z infolinią Narodowego Punktu Szczepień, każda osoba zarejestrowana na szczepienie, która podała numer telefonu komórkowego, otrzyma specjalny SMS. Wiadomość będzie zawierała informacje o: lokalizacji punktu szczepień, dacie szczepienia oraz godzinie szczepienia.

Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Z mapy zniknęło kilkanaście punktów szczepień. To oznacza, że do województwa dotrze mniej szczepionek - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie