Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultywują tradycje góralskie w kraju klonowego liścia

JÓZEF SŁOWIK
Mali Harnasie występują na licznych koncertach i festiwalach FOT. ARCHIWUM ZESPOŁU
Mali Harnasie występują na licznych koncertach i festiwalach FOT. ARCHIWUM ZESPOŁU
Działalność kulturalna Związku Podhalan w Ameryce Północnej nie ogranicza się do samych Stanów Zjednoczonych. Górale za Wielką Wodą poczynają sobie całkiem nieźle również w Kanadzie.

Działalność kulturalna Związku Podhalan w Ameryce Północnej nie ogranicza się do samych Stanów Zjednoczonych. Górale za Wielką Wodą poczynają sobie całkiem nieźle również w Kanadzie. Nie brak tu polonusów, w których metrykach, jako miejsce urodzenia znajdziemy: Długopole, Ludźmierz, Maniowy... Podobnie jak w Chicago czy Nowym Jorku i tutaj w czasie spotkań góralskiej Polonii nie brak muzyki, tańca i śpiewu.

Czas jednak pędzi naprzód i góralskich tradycji trzeba uczyć już tych najmłodszych. Typowym przykładem kultywowania góralskości wśród nich jest zespół Mali Harnasie, działający przy Związku Podhalan w Kanadzie. Jest to grupa dzieci, które kultywują tradycje Skalnego Podhala w śpiewie, tańcu, muzyce, gwarze i strojach. Zespół liczy około 50 dzieci, w wieku od 4 do 16 lat. Podczas każdej próby jego członkowie są podzieleni na dwie grupy: młodszych i starszych. Kierownikami zespołu są Katarzyna Strączek i Jerzy Czyszczoń, były kierownik artystyczny zespołu "Skalni". W "Małych Harnasiach" występują też dzieci grające muzykę góralską na skrzypcach i basach. Uczy ich tego Andrzej Łojas. Rodzice dzieci należących do zespołu bardzo dużą wagę przywiązują do podtrzymywania tradycji góralskiej oraz przekazywania kultury i obyczajów młodszemu pokoleniu. Większość dzieci urodziło się już w Kanadzie. - "Mali Harnasie" występują na wielu imprezach polonijnych i festiwalach - mówi Katarzyna Strączek. - Urządzamy także posiady i spotkania w Domu Związku Podhalan. Wielką zasługą rodziców jest to, że dowożą dzieci na próby, występy i imprezy. - Poza występami na imprezach polonijnych i festiwalach, dzieci chodzą "po kolędzie" zaraz po Świętach Bożego Narodzenia. Tu znowu widać wielkie zaangażowanie rodziców, którzy wożą swoje pociechy od domu do domu - kontynuuje Katarzyna Strączek. - Dzieci przedstawiają także Jasełka. Co do przyszłości, to poza tradycyjnymi występami koncentrującymi się na śpiewie itańcu, chcemy przedstawić kilka obrzędów góralskich, takich jak rwanie pierzy, granie i śpiywanie na polanie, nomowiny, wesele, Zielone Świątki, sałas, wicie ruscek i inne, wzięte z tradycji i kultury podhalańskiej.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto