Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem od 122 lat. Dziś rocznica jego poświęcenia

Aurelia Lupa
Wideo
od 16 lat
Dokładnie od 122 lata krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem. To właśnie 19 sierpnia 1901 roku ukończono jego budowę i uroczyście go poświęcono. Od tego czasu jest niezmiennie jednym z symboli Tatr i Podhala.

Inicjatorem ustawienia krzyża na szczycie Giewontu był ks. Kazimierz Kaszelewski. Zakopiański proboszcz wspominał o podobnych krzyżach na szczytach we Włoszech. Zaproponował ustawienie takowego w Tatrach.

- We Włoszech na pamiątkę kończącego się starego i rozpoczynającego się nowego stulecia, postawiono kilkanaście krzyży żelaznych na szczytach gór, miedzy innymi na Wezuwiuszu. Biorąc z tego asumpt, prosiło mnie kilku najpoważniejszych górali, abym się zajął postawieniem podobnego krzyża na Giewoncie – mówił w kazaniach.

Nie od początku padało na Giewont. Najpierw szukano dogodnej lokalizacji dla jubileuszowego krzyża. Pojawiła się sugestia umieszczenia go na Czerwonych Wierchach. Ostatecznie wybór padł na Giewont — masyw w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m. Ale nie chodziło wyłącznie o wybitność szczytu górującego nad Zakopanem. Giewont od początku zainteresowania Tatrami przyciągał uwagę ludzi sztuki, literatów, malarzy - m.in. Leona Wyczółkowskiego czy Stanisława Witkiewicza. W roku 1875 znalazł się na pieczęci Zakopanego, a mieszkańcy ponoć nazywali go "ojcem".

Jednak najbardziej kluczowym argumentem w tamtym momencie historii był motyw niepodległościowy oraz związana z Giewontem legenda o rycerzach śpiących wewnątrz góry. Zbudzą się oni na sygnał do wyzwolenia ojczyzny. Ten motyw pojawiał się w relacjach etnografów już na początku XIX w. Dodatkowo Adam Asnyk w wierszu z 1880 r. bardzo sugestywnie zasiał w masowej świadomości podobieństwo sylwety Giewontu do mitycznego "Śpiącego rycerza".

Zanim metalowy krzyż pojawił się na szczycie Giewontu, dokonano swoistej próby "widoczności". Z ostatniego szałasu pod Giewontem zabrano dwie długie żerdzie, zbito je w krzyż i ustawiono na szczycie. Sprawdzano, czy prowizoryczny krzyż, o wysokości 10,5 metra, był widziany z Zakopanego. Gdy próba "widoczności" powiodła się, w krakowskiej fabryce Góreckiego zamówiono jeszcze wyższy krzyż mierzący 17,5 metra, z ramionami szerokimi na 2,5 metra. Taka żelazna konstrukcja miała zostać wbita w podłoże na szczycie.

Wykonany w manufakturze krzyż ważył 1819 kilogramów i składał się z 400 elementów. Do Zakopanego zamówienie z krakowskiej fabryki dotarło 16 czerwca 1901 roku. Na szczyt Giewontu krzyż dostał się w dwóch etapach. Na początku, 18 wozami przy pomocy 500 osób, wwieziono metalową konstrukcję na Halę Kondratową. Następnie od Piekiełka w Dolinie Kondratowej wszystkie elementy tj. metalowa konstrukcja, 400 kg cementu, 200 konewek płóciennych wody - wniesiono na plecach na szczyt. Montowanie krzyża trwało sześć dni. Nad pracami czuwał monter z krakowskiej fabryki.

Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis "Jesu Christo Deo, restitutae per ipsum salutis MCM" (łac. Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900. rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia). 19 sierpnia 1901 roku miało miejsce poświęcenie krzyża, którego dokonał ksiądz kanonik kanclerz Władysław Bandurski z Krakowa, a w ceremonii wzięło udział około 300 osób. Po poświęceniu białą chustą dano znak, by w zakopiańskim kościele parafialnym uderzono w dzwony. Ceremonia była zakończona.

Wiekowa konstrukcja po raz pierwszy przeszła remont generalny w roku 1975, kiedy to wzmocniono fundament i zabezpieczono krzyż antykorozyjnie. Kolejnych poważniejszych prac zabezpieczających dokonano w roku 1997 i 2009. Krzyż na Giewoncie od roku 2007 jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Od roku 1981 na szczyt w dniu 19 sierpnia i 14 września — dzień Podwyższenia Krzyża Świętego — z parafii św. Krzyża w Zakopanem na Giewont wyruszają setki pielgrzymów. Największa, gwiaździsta pielgrzymka odbyła się w roku 2001, w setną rocznicę poświęcenia krzyża. Wzięło w niej udział ok. 5 tys. pielgrzymów i turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krzyż na Giewoncie góruje nad Zakopanem od 122 lat. Dziś rocznica jego poświęcenia - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto