Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryty tor lodowy w Zakopanem pnie się w górę. Zawodnicy wjadą tam na lód w połowie 2024 roku

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Obecnie powstaje stalowa konstrukcja dachu krytego toru lodowego. Ukończona jest ona w 60 proc.
Obecnie powstaje stalowa konstrukcja dachu krytego toru lodowego. Ukończona jest ona w 60 proc. Łukasz Bobek
To będzie jeden z najnowocześniejszych krytych torów lodowych na świecie. W Zakopanem powstaje obiekt, z którego – co ciekawe – będą mogli korzystać równoległe łyżwiarze, biegacze, ale także… zajmujący się wspinaczką sportową.

Kryty tor lodowy powstaje na terenie Centralnego Ośrodka Sportu – w miejscu, gdzie dawniej znajdował się odkryty tor lodowy dla łyżwiarzy szybkich. Zanim rozpoczęła się budowa nowego toru, start został rozebrany.

Dziś postęp prac widać gołym okiem. Stoją już żelbetowe filary hali, a teraz trwają prace przy stalowej konstrukcji zadaszenia.

- Konstrukcja jest wykonana w 60 proc. W przyszłym tygodniu po oddaniu połowy dachu, rozpoczną się prace przy pokryciu dachu – mówi Sebastian Danikiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Do września wykonawca chce zakończyć prace na zewnątrz hali i rozpocząć prace wewnątrz. Całość robót ma być zakończona w marcu/kwietniu 2024 roku. Otwarcie dla zawodników planowane jest na czerwiec/lipiec 2024 roku.

Nowy obiekt ma być nowoczesny, ale przede wszystkim umożliwiający trening na lodzie przez 10 miesięcy w ciągu roku, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

- W hali cały czas będzie utrzymywana temperatura powietrza ok. 14 stopni – zapowiada Sebastian Danikiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Wewnątrz znajdzie się nie tylko tor lodowy, ale także lodowisko do short track, czy łyżwiarstwa figurowego, które będzie także udostępniane także klientom komercyjnym. Z kolei wokół toru lodowego znajdzie się bieżnia lekkoatletyczna, a także konstrukcja dla zawodników trenujących wspinaczkę sportową. - Hala została tak pomyślana, by mogli z niej korzystać różni zawodnicy, nie tylko łyżwiarze – mówi Danikiewicz. Wewnątrz znajdzie się także trybuna na 2000 miejsc siedzących.

Przy hali powstaje także budynek, w którym będą cztery siłownie, pomieszczenie do badania wydolności tlenowej (ze specjalistyczną bieżnią), pomieszczenia sędziowskie, trenerskie.

- Tam będą wszystkie te pomieszczenia, które muszą być, by spełnić wymagania federacji sportowych do rozgrywania zawodów rangi Pucharu Świata, czy Europy – mówi dyrektor COS.

Sama hala pomoże zimą także w… śnieżeniu tras biegowych na terenie COS.

- Śnieg z dachu hali będzie zrzucamy na tylną część budynku, a stamtąd będzie przenoszony na trasy biegowe dla narciarzy znajdujące się obok. Dzięki temu utrzymanie tras będzie szybsze, łatwiejsze, ale i tańsze, bo dzięki temu będzie można ograniczyć produkcję śniegu przy użyciu armatek śnieżnych – mówi Danikiewicz.

Obiekt będzie dedykowany dla kadr narodowych, klubów sportowych. Jednak w czasie, gdy nie będzie treningów sportowców wyczynowych, z obiektu będą mogli korzystać amatorzy. - Np. w maju, czy czerwcu będzie można w Zakopanem pojeździć na łyżwach – mówi dyrektor COS.

Umowa na budowę hali opiewa na kwotę 95 mln zł. Jednak z uwagi na inflację, koszty te wzrosną. COS aktualnie negocjuje umowę waloryzacyjną z wykonawcą prac. Pieniądze na budowę hali pochodzą ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kryty tor lodowy w Zakopanem pnie się w górę. Zawodnicy wjadą tam na lód w połowie 2024 roku - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto