Kraków przygotowuje się na drugą falę koronawirusa. Co planuje magistrat?

PD
Druga fala koronawirusa SARS-Cov-2 jest nieunikniona. Dlatego też władze Krakowa poinformowały, że rozpoczęto przygotowania do nowej fali zachorowań, jaka ma się pojawić na jesień.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Miasto dysponuje środkami w ramach rezerwy na zarządzanie kryzysowe, jak i rezerwy ogólnej, które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie mieszkańców Krakowa przed skutkami pandemii - informują urzędnicy miejscy.

Dodają, że Kraków współpracuje i zamierza, tak, jak dotychczas, wspierać finansowo i rzeczowo miejskie podmioty lecznicze takie jak: szpital Żeromskiego i Narutowicza oraz Miejskie Centrum Opieki przy ul. Wielickiej.

- Obecnie urząd weryfikuje zgłoszenia placówek leczniczych, na środki finansowe z przeznaczeniem na zakup dodatkowych środków ochrony osobistej. Pod koniec sierpnia w tej sprawie zostaną zawarte stosowne umowy dotacyjne - precyzuje magistrat.

Jedną z takich inwestycji w ostatnim czasie było m.in wykonanie w szpitalu Żeromskiego podjazdu dla transportu sanitarnego do izolatek. Prace kosztowały ok. 300 tys. zł. Dodatkowo, do końca sierpnia, w celu zapewnienia maksymalnej izolacji pacjentów zakażonych wirusem SARS-Cov-2 od pozostałych hospitalizowanych zainstalowane zostaną specjalne śluzy oddzielające tzw. strefę „brudną” od „czystej”.

Z kolei w żłobkach, przedszkolach i szkołach zostały wypracowane specjalne procedury sanitarne na wypadek wystąpienia podejrzenia albo zakażenia koronawirusem.

- Obowiązują tzw. „szybkie ścieżki kontaktu” pomiędzy rodzicami dzieci, dyrektorami placówek, urzędem i krakowskim sanepidem, co pozwala na podjęcie skoordynowanych i szybkich decyzji. Placówki mają także zabezpieczone środki ochrony osobistej i czystości - informuje magistrat.

Od drugiej połowy czerwca swoją działalność wznowiły również Kluby Rodzica czy Centra Aktywności Seniora. Także te placówki szybko dostosowały się do panującej sytuacji i funkcjonują, również online. Z kolei stacjonarne zajęcia odbywają się przy zachowaniu obowiązujących reżimów sanitarnych. Wszystkie działania kierowane do osób starszych są obecnie prowadzone tak, aby w przypadku ponownego wprowadzenia obostrzeń, np. ponownego zawieszenia działalności, nie pozostawić osób starszych bez wsparcia, czy to przy codziennych zakupach, czy też po prostu codziennego kontaktu.

Dezynfekcja

W czasie wiosennej fali zachorowań Kraków jako jedno z nielicznych miast w Polsce zdecydował się na dezynfekcję miejsc publicznych. Odkażane były przystanki, perony, ławki, chodniki, place, przejścia podziemne, kładki, schody na terenach pętli autobusowych, przed aptekami czy też uliczne kosze na odpady.

-W razie nagłego wzrostu zarażeń wirusem SARS-Cov-2, zostanie rozważona zasadność powtórzenia takiego rozwiązania - deklaruje UMK.

Dodając, że w trosce o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nadal dezynfekuje pojazdy wchodzące w skład transportu publicznego. Tramwaje i autobusy, tak jak dotychczas, są systematycznie myte, czyszczone, a dodatkowo elementy pojazdu (poręcze, uchwyty, przyciski, kasowniki, automaty biletowe) dezynfekowane specjalistycznymi środkami. Pracownicy MPK wspólnie z funkcjonariuszami policji prowadzą również akcję informacyjną o obowiązku zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej.

Z kolei na targowiskach miejskich dzierżawcy zostali zobowiązani przez urząd do zapewnienia wszystkim klientom jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk.

- Także Urząd Miasta Krakowa – poprzez doświadczenia już zdobyte w początkowej fazie pandemii – ma wypracowane standardy w zakresie organizacji pracy, również w zakresie obsługi klienta. Stanowiska zostały wyposażone w pleksę oddzielającą mieszkańca od urzędnika, w każdej lokalizacji urzędu jest zabezpieczony płyn do dezynfekcji, istnieje możliwość umawiania się na wizyty w urzędzie. Wraz ze zmieniającą się sytuacją pandemiczną będzie można płynnie i adekwatnie do zagrożeń z tych rozwiązań korzystać - wyjaśniają przedstawiciele urzędu.

Szczepienia

Miasto planuje także akcję szczepień przeciwko grypie w Domach Pomocy Społecznej, gdzie skutki koronawirusa mogłyby okazać się najtragiczniejsze. Trwają równiez również przygotowania do przeprowadzenia takich szczepień wśród pracowników gminy, co pozwoli uniknąć kumulacji infekcji wirusowych w tym samym czasie.

- Miasto poprzez dostępne kanały medialne, w tym media społecznościowe, będzie zachęcało wszystkich krakowian do zaszczepienia się przeciw grypie w zbliżającym się sezonie, co w dobie pandemii będzie miało duże znaczenie i może się przyczynić do odciążenia służby zdrowia w okresie jesienno-zimowym. Szczepienia przeciwko grypie powinny stać się priorytetem każdego mieszkańca, w szczególności osób powyżej 65. roku życia. Gmina zwiększyła pięciokrotnie budżet na szczepienia seniorów w ramach Programu Polityki Zdrowotnej z ponad 200 tys. zł do 1 mln zł - zaznacza UMK.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków przygotowuje się na drugą falę koronawirusa. Co planuje magistrat? - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy sami nie jesteśmy winni powrotu zachorowań,popatrzmy na chamskie zachowanie nie których w komunikacji zbiorowej na zwrócenie uwagi na brak maseczki ,czy nie zasłanianie nosa co widać także w sklepach?Coraz większym stopniu lekceważymy przepisy,a póżniej mamy pretensje.Dlatego powinno bardziej dyscyplinować się niepokornych przez odpowiednie służby!!!!!

Dodaj ogłoszenie