Kościelisko. Podatki idą w górę. Więcej za nieruchomości i środki transportu. Cena za wywóz odpadów za to bez zmian

Aurelia Lupa
Łukasz Bobek
Udostępnij:
W gminie Kościelisko radni zadecydowali o podniesienie podatków od nieruchomości i od środków transportowych. Od stycznia wrośnie również kwota opłaty miejscowej. Pocieszające jest to, że w tym roku nie będzie wzrostu cen za wywóz odpadów w gminie. Rosnące ceny podatków to odpowiedź na inflacje.

- Zdecydowaliśmy się wspólnie z radnymi, na te podwyżki już w zeszłym roku. Stosowna uchwała w październiku ubiegłego roku została przegłosowana. Podjęliśmy taka decyzję, aby uniknąć w przyszłości skokowego wzrostu podatków. Uznaliśmy z radnymi, że lepiej jest podnosić podatki zgodnie z poziomem inflacji, niż robić to w sposób skokowy. Przypomnę, że w roku ubiegłym tj. 2021 podatki nie były podnoszone – informuje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Ostatecznie wzrost podatków od nieruchomości i podatków od środków transportu wynosi 8 procent - dodaje wójt.

W 2022 roku mieszkańcy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku lub części mieszkalnej zapłacą 82 grosze. Za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku lub jego części zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić 22,45 zł.

Wzrost stawek podatków to nie jedyna zmiana w opłatach w gminie Kościelisko. Od nowego roku wzrosła kwota opłaty miejscowej, którą są zobowiązani płacić turyści za każdy dzień pobytu na terenie gminy Kościelisko. I tak do tej pory kwota ta wynosiła 1,5 zł za dzień pobytu. Od 1 stycznia turyści są obowiązani płacić 2 zł opłaty miejscowej za dzień pobytu.

- Środki pozyskana z opłaty miejscowej są w całości wydatkowana na inwestycje związane z infrastrukturą turystyczną, promocyjną m.in. na budowę ławek, przygotowanie i utrzymanie tras biegowych, budowę nowych wiat przystankowych, odśnieżanie chodników - mówi Roman Krupa.

Wzrost podatków, który jest związana z inflacją, to była decyzja trudna. Ale jak twierdzi wójt - konieczna. - Nic nie stoi w miejscu. My jako samorząd także odczuwamy wzrosty cen w każdym aspekcie naszej działalności, zaczynając od wzrostu opłat jakie ponosimy, a na kosztach inwestycji kończąc. Dlatego trzeba było to urealnić. Nie uciekam od takich decyzji. Zdaję sobie sprawę, że każda podwyżka podatków boli mieszkańców. Dlatego już w trakcie jesiennych zebrań wiejskich informowałem mieszkańców, że należy liczyć się ze wzrostami a sam podatek jest w jakimś zakresie udziałem mieszkańca w utrzymaniu gminy i dokładaniem się do tego co jest realizowane na jej terenie - zaznacza Roma Krupa. - Budżet gminy jest w dużej mierze oparty na tych wpływach. Pozwalają one na realizację inwestycji, na które przecież mieszkańcy wszystkich sołectw czekają.

Dobra wiadomość jest taka, że nie będzie wzrostu cen za gospodarowanie odpadami. Mimo wzrostu kosztów opłat po kolejnym przetargu gmina nie zdecydowała się na ich podniesienie. - Dzięki różnego rodzaju działaniom uszczelniającym, jakie przeprowadzamy, stawki pozostaną bez zmian. Przypomnę, że osoba fizyczna, która segreguje i posiada kompostownik, nadal za 1 miesiąc będzie uiszczać opłatę w wysokości 17 zł – wylicza Roman Krupa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Kościelisko. Podatki idą w górę. Więcej za nieruchomości i środki transportu. Cena za wywóz odpadów za to bez zmian - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie