Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Małopolsce. Coraz więcej pacjentów wymaga hospitalizacji. Szpitale zwiększają liczbę łóżek covidowych

Łukasz Bobek, Sławomir Bromboszcz, Robert Gąsiorek, Tatiana Biela, Patrycja Dziadosz
Rośnie liczba nowych zakażonych koronawirusem. We wtorek 19 października na terenie całego kraju przybyło 3931 zakażonych, z czego 183 przypadki na terenie Małopolski. - Musimy dostawiać nowe łóżka dla chorych na covid-19 – mówi lek. Łukasz Błoński ze Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Czwarta fala pandemii koronawirusa nabiera tempa. Widać to w codziennych statystykach wykrywania nowych przypadków zakażonych. Ale także w ilości zajętych łóżek covidowych w szpitalach. W województwie małopolskim 19 października przybyło 183 zakażonych. Najwięcej było ich w powiecie krakowskim – 66 osób.

Niestety, rośnie także liczba zajętych łóżek covidowych w szpitalach. - Z 633 przygotowanych miejsc dla zakażonych, zajętych jest 258 łóżek. Jeśli chodzi o stanowiska respiratorowe to z 46 przygotowanych, zajętych jest 24 z nich – informuje Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

W Krakowie w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof, który pełni funkcję szpitala tymczasowego, z przygotowanych 78 łóżek zajętych jest 41, wolnych z 24 respiratorów zostało 11. W szpitalu im. S. Żeromskiego przebywa aktualnie 31 zakażonych pacjentów, wolnych miejsc zostało 13. Duże obłożenie jest również w szpitalu MSWiA, gdzie przebywa 18 covidowych chorych. Wolnych w tej lecznicy dla zakażonych zostało tylko 5 miejsc.

Wzrost hospitalizowanych widać także w innych rejonach Małopolski. W lecznicy pod Giewontem medycy zdecydowali o dostawieniu dodatkowych łóżek na pododdziale covidowym. - Dotychczas, zgodnie z decyzją wojewody, mieliśmy zabezpieczone na naszym oddziale 15 łóżek dla chorych na covid 19, i do tego jedno łóżko z respiratorem. Już w weekend zapełniliśmy oddział. Udał nam się kilka osób wypisać. We wtorek rano mieliśmy 16 pacjentów, po wypisach mieliśmy dwa łózka wolne. Jednak w związku z sytuacją zdecydowaliśmy o powiększeniu liczby łóżek. Na początku do 19 plus jedno respiratorowe – mówi lek. Łukasz Błoński, ordynator oddziały chorób wewnętrznych w ramach którego działa pododdział covidowy.

Gdy w Zakopanem liczba łóżek covidowych zostanie powiększona do 30 i wszystkie zostaną zajęte, wówczas oddział covidowy otworzy Podhalański Specjalistyczny Szpital w Nowym Targu.

Jak dodaje lekarz, na zakopiański oddział trafiają pacjenci od ok. 40 roku życia aż do 70-80-latków. - 95 proc. osób, które hospitalizujemy, to osoby, które nie zostały zaszczepione – dodaje Łukasz Błoński. Ponadto 2/3 wszystkich pacjentów w Zakopanem to mieszkańcy sąsiedniego powiatu nowotarskiego.

Od poniedziałku 25 października szpital w Dąbrowie Tarnowskiej ponownie przekształcony zostanie w jednoprofilowy, dedykowany wyłącznie dla pacjentów z zakażeniem koronawirusem. Lecznica będzie dysponowała w sumie 186 łóżkami dla osób z COVID-19, w tym 12 łóżkami respiratorowymi.

- Zauważalny jest znaczny wzrost osób zakażonych, które wymagają hospitalizacji. Obecnie w naszym szpitalu przebywa 60 pacjentów, w tym sześciu pod respiratorem. Co trzeba podkreślić, aż 95 procent pacjentów to osoby niezaszczepione - podkreśla Łukasz Węgrzyn, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W związku z przekształceniem w placówkę covidową, zawieszona zostanie działalność innych oddziałów.

- Chcielibyśmy jedynie utrzymać oddział dziecięcy. Staramy się też, aby jak najdłużej funkcjonowała ortopedia - podkreśla dyrektor Węgrzyn.

Izba przyjęć w dąbrowskiej lecznicy również ma być przeznaczona tylko dla osób zakażonych COVID-19. Pacjenci wymagający pilnej pomocy lekarskiej będą więc musieli udać się na szpitalne oddziały ratunkowe w Tarnowie. Gdy w lecznicy zajętych będzie 120 łóżek wtedy oddziały covidowe uruchomią pozostałe szpitale w regionie tarnowskim.

Z kolei w nowosądeckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego przygotowano 44 miejsca "covidowe". - Obecnie mamy tylko jedno łóżko wolne - mówi Agnieszka Zelek-Rachtan, rzeczniczka placówki. Dodaje, że szpital przyjmuje pacjentów nie tylko z Sądecczyzny, ale także z okolicznych regionów.

Z kolei krynicki Szpital Powiatowy im dr J. Dietla dysponuje 10 łóżkami "covidowymi". - Na razie zajęte są dwa miejsca - informuje dyrektor Sławomir Kmak.

Z dnia na dzień wzrasta liczba osób zakażonych także w Małopolsce Zachodniej. Na początku października w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie otwarto drugi pododdział covidowy. Tym samym liczba łóżek wzrosła do 65. We wtorek (19 października) w szpitalu hospitalizowanych było 31 osób.

Liczba pacjentów w ostatnich dniach waha się pomiędzy 28 a 31. Na razie nie ma u nas problemu z dostępnością łóżek - podkreśla Izabela Kiełbalska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie.

- Aktualnie walczymy zupełnie z innym wirusem. Dominujący jest wariant Delta. Rok temu doszło do wzrostu zakażeń, bo nie było szczepionki. Dzisiaj widzimy cięższe formy przebiegu COVID-19 u osób niezaszczepionych, którzy zdecydowanie dominują na szpitalnych oddziałach. R0, czyli współczynnik reproduktywności dla Delty wynosi od 5 do 8. Czyli każdy zakażony tym wariantem potencjalnie może zakazić 5 do 8 innych ludzi dookoła. Wariant Alfa miał RO około 2–2,5, a wariant pierwotny –1,5 - mówi dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych ze szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Wzrosty zakażeń, które aktualnie obserwujemy to jednak dopiero początek tego, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Kulminacji czwartej fali pandemii naukowcy spodziewają się bowiem na przełomie października i listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto