Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Krakowie. W szpitalu im. Żeromskiego badanych jest już siedem osób: czwórka dorosłych i trójka dzieci

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polskapress
W szpitalu im. Żeromskiego przebywa ponad 60-letni pacjent, u którego potwierdzono już obecność koronawirusa. Jego stan jest stabilny. Wczoraj do lecznicy trafiła też dwójka dzieci ze Szczawnicy z podejrzeniem zarażania. Ale to nie wszystko. Pod obserwacją jest jeszcze trójka dorosłych osób i jedno dziecko. Najpierw szpital sprawdza, czy nie mają zwykłej grypy. Następnie wysyła próbki do badań do Warszawy. Próbki dwóch osób dorosłych już posłano do stolicy. Jedna osoba przybyła późnym popołudniem i jeszcze nie przeszła tej procedury.

Koronawirus: aktualizowany raport

Natomiast w Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu przebywa jedna osoba na obserwacji. U niej również pobrano próbki krwi i wysłano do analizy. Wynik poznamy prawdopodobnie jeszcze dziś. Przypominamy, że w rejonie nowego szpitala przygotowano również szpital polowy na wypadek nagłego wzrostu liczby osób z objawami zachorowań, które trzeba będzie przebadać.

Pojawiła się też informacja, iż rozważane jest wykorzystanie starych budynków szpitala przy ul. Kopernika, z których całkiem niedawno Szpital Uniwersytecki się wyprowadził do Prokocimia.

Aktualnie w Małopolsce 305 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, 8 hospitalizowanych - wśród nich jest jedna, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Przypominamy też, że w Krakowie działa specjalny numer 800 190 590 – to numer bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta, która przez całą dobę udziela informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto