Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Krakowie i Małopolsce. Raport ze szpitali. Epidemia w liczbach

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Joanna Urbaniec / Polskapress
Stan ponad 60-letniego mężczyzny jest stabilny, ale przebywa on ciągle na intensywnej terapii. Wczoraj do wieczora przyjęto 4 nowych dorosłych pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Będą dziś badana. Od wczoraj w placówce jest też piątka dzieci. Dziś mają być wyniki ich badań. Przypomnijmy jednak, że dwa dni temu do lecznicy trafiła też dwójka dzieci ze Szczawnicy z podejrzeniem zarażania. Zostały już wypuszczone do domu, wyniki badań były negatywne. Pod obserwacją była jeszcze trójka dorosłych, ale i tu obawy o zakażenie się nie potwierdziły.

FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

od 16 lat

Szpital im. Żeromskiego zamówił już dodatkowe respiratory, choć zapewnia, że ma wolne urządzenia. Jednakże chce wykorzystać dodatkowe pieniądze przekazane przez rząd. Szpital, podobnie jak Szpital Uniwersytecki UJ, na razie wstrzymał planowe zabiegi i operację w celu oszczędzania sprzętu - maseczek, fartuchów, kombinezonów.

Szpital Uniwersytecki. W tej placówce przebadano już 10 pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Wyniki były negatywne i pacjenci zostali zwolnieni do domów. Aktualnie pacjentów podejrzanych o możliwość zakażenia jest trzech. Placówka czeka na wyniki badań krwi, którą od nich pobrano. Rzeczniczka szpitala informuje, że dzięki odwołaniu planowych zabiegów lecznica ma zapas sprzętu (maseczek, fartuchów itd.) na dwa tygodnie. Występuje oczywiście do służb rządowych o zwiększenie zaopatrzenia i pieniądze na ten cel. Szpital podaje, że jeśli do poniedziałku sytuacja się unormuje i nie będzie wysokiej liczby nowych zakażeń w Krakowie i Polsce - to otworzy zamknięte poradnie.

Z kolei w czwartek rano 12 marca szpital im. Narutowicza wstrzymał planowane przyjęcia na oddziały zabiegowe. Decyzja nie dotyczy pacjentów onkologicznych, kobiet w ciąży oraz porodów.

Koronawirus w Małopolsce. Liczby:

  • 12 osób hospitalizowanych
  • 208 objętych kwarantanną domową
  • 580 objętych nadzorem epidemiologicznym

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Krakowie i Małopolsce. Raport ze szpitali. Epidemia w liczbach - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto