Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kinobus - objazdowy festiwal pokazujący dawne i obecne kina w Małopolsce

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Dla wielbicieli starych kin nawet pandemia jest niestraszna. Kinobus w drodze - 2020 rok
Dla wielbicieli starych kin nawet pandemia jest niestraszna. Kinobus w drodze - 2020 rok Maciej Gil
W dniach 26-29 sierpnia odbędzie się po raz pierwszy w Małopolsce objazdowy festiwal kinowy – Kinobus. To podróż śladami dawnych i istniejących kin w naszym województwie. Na czym polega to niezwykłe przedsięwzięcie?

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Kinobus to impreza, jakiej do niedawna w Polsce nie było: festiwal kinowy, ale zarazem kulturo- i krajoznawczy, zahaczający także o historię, socjologię oraz architekturę. W 2015 roku Kinobus przemierzył drogi województwa podkarpackiego, w 2016 zachodniopomorskiego, w 2017 lubelskiego, w 2018 świętokrzyskiego, w 2019 opolskiego, w 2020 trafił w środek Polski, a w 2021 wybierze się w małopolskie. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi kino Agrafka, kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci.

- Najpierw trzeba kupić bilet, a potem wsiąść na pokład naszego autokaru, który mieści 40 osób. Wtedy wyruszymy na wycieczkę śladami dawnych i obecnych kin w Małopolsce. Zaczniemy od spaceru po Krakowie i projekcji w kinie plenerowym Kika. Potem nocleg – i pojedziemy w dalszą trasę. Czeka nas na niej zwiedzanie starych kin i spotkania z ludźmi związanymi z nimi: kinooperatorami czy właścicielami. Bo tutaj bardziej chodzi o kina niż o filmy. Cała wycieczka trwa cztery dni od czwartku do niedzieli – opowiada nam Agnieszka Balicka z krakowskich kin Agrafka i Kika.

Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa małopolskiego: z Krakowa przez Tenczynek, Alwernię, Babice, Libiąż, Chełmek, Wadowice, Suchą Beskidzką, Myślenice, Dobczyce, Lipnicę Murowaną, Czchów, Tuchów, Wojnicz, Bochnię i Niepołomice z powrotem do Krakowa. Uczestnicy objazdu poznają region od nietypowej strony, spróbują regionalnych przysmaków i obejrzą dwa filmy poświęcone kulturze analogowej – płytom winylowym i kasetom magnetofonowym. Pomysłodawcą i autorem trasy jest Maciej Gil.

- Wybór województwa małopolskiego na tegoroczną trasę Kinobusa podyktowany był zbliżającą się okrągłą, 125. rocznicą pierwszej na ziemiach polskich projekcji „żywych obrazów” z wykorzystaniem kinematografu braci Lumière. Miało to miejsce 14 listopada 1896 roku w obecnym dziś: Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – tłumaczy Agnieszka Balicka.

Chętnych do udziału w Kinobusie nie brakuje. Większość miejsc jest już sprzedana. W wycieczce uczestniczą kinomani z całej Polski w różnym wieku. Trwa sprzedaż biletów w cenie 300 zł (dla osób, które nie skorzystają z pierwszego noclegu i śniadania – 250 zł), a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, udział we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach, usługi przewodnickie i ubezpieczenie. Wszystkie informacje na stronie www.kinobus.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kinobus - objazdowy festiwal pokazujący dawne i obecne kina w Małopolsce - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto