Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamień nazębny – jak się go pozbyć?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Kamień nazębny nie dodaje nam uroku i zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń jamy ustnej. Jak się go pozbyć na dobre?

Ciemny osad na zębach, którego nie sposób usunąć mimo dokładnego szczotkowania zębów, to zwapniała płytka nazębna (tzw. kamień nazębny). Zmineralizowany osad nazębny daje wątpliwy efekt estetyczny, dlatego warto pozbyć się go raz na zawsze. Jak to zrobić?

Skąd bierze się osad na zębach?

Mycie zębów oczyszcza ich powierzchnię, ale na krótko – niedługo po odłożeniu szczoteczki na szkliwie pojawia się miękka i łatwa do usunięcia płytka nazębna. Na skutek kontaktu ze śliną, która ma w swoim składzie sole mineralne, płytka ulega mineralizacji i twardnieje – proces ten trwa kilkadziesiąt godzin. Zwapniałego osadu nie można, niestety, usunąć z pomocą szczoteczki i pasty do zębów. O pomoc trzeba zwrócić się do profesjonalisty.

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Obecność kamienia na powierzchni zębów ma niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ powoduje demineralizację i osłabienie szkliwa. Bakterie obecne w osadzie nazębnym zakwaszają środowisko i przyczyniają się do rozwoju próchnicy oraz innych schorzeń dziąseł i przyzębia, na przykład paradontozy. Warto przy tym podkreślić, że choć kamień nazębny nie jest jedyną przyczyną chorób dziąseł, jego obecność odgrywa ważną rolę w ich etiologii.

Jak usunąć kamień nazębny?

Kamień nazębny przyczynia się do rozwoju zapalenia dziąseł, które z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego przyzębia. Aby uchronić się przed skutkami obecności osadu na zębach, należy się go odpowiednio szybko pozbyć. Skuteczną metodą usuwania kamienia nazębnego jest tak zwany skaling – mechaniczny lub z zastosowaniem ultradźwięków. Zabieg ten przynosi bardzo dobre rezultaty bez względu na ilość osadu na zębach.

U pacjentów, u których warstwa kamienia nazębnego jest bardzo cienka, można zrezygnować ze skalingu na rzecz piaskowania zębów. Jeśli osad odłożył się poniżej linii dziąseł, należy zastosować specjalny zabieg oczyszczania szkliwa.

Profilaktyka kamienia nazębnego

- Jeśli masz predyspozycje do odkładania się osadu na zębach, koniecznie zadbaj o zdrowie jamy ustnej:
- Rzuć palenie – problem kamienia nazębnego jest szczególnie częsty u osób, które nałogowo palą papierosy.
- Po każdym posiłku myj dokładnie zęby i usuwaj resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych z pomocą nici dentystycznej.
- Jeśli po jedzeniu nie masz możliwości umycia zębów, przez 20 minut żuj bezcukrową gumę.
- Wyrób w sobie nawyk płukania ust płynem antybakteryjnym 1–2 razy dziennie przez 30 sekund.
- Między posiłkami nie pij słodkich napojów gazowanych.
- Po zjedzeniu owoców przepłucz usta wodą i umyj je najwcześniej po 30 minutach od posiłku, by zawarte w nich kwasy nie osłabiły szkliwa zębów podczas szczotkowania.
- Nawet jeśli po kolacji dokładnie umyłeś zęby, przed położeniem się do łóżka umyj je raz jeszcze.
- Noś ze sobą nić dentystyczną – przyda się zwłaszcza poza domem, gdy nie będziesz mieć okazji wyszczotkowania zębów, a spożyte pokarmy „utkną” między zębami.
- Ogranicz spożycie kawy i czarnej herbaty.
- Regularnie odwiedzaj dentystę i usuwaj kamień nazębny.
- Korzystaj z profilaktycznych zabiegów stomatologicznych: fluoryzacji i lakierowania zębów.
- Między posiłkami pij wodę mineralną i niesłodzone napoje – szczególnie godne polecenia są jasne płyny, które nie barwią szkliwa.

W kwestii zdrowia jamy ustnej kluczową rolę odgrywa samodyscyplina. Pamiętajmy, że to tylko od nas zależy, czy nasze zęby będą mocne i zdrowe – nie będąc już dziećmi, nie możemy liczyć na to, że o myciu zębów przypomni nam mama. Zaniedbując higienę jamy ustnej, nie robimy nikomu na złość – jedynie szkodzimy sami sobie i narażamy się na wysokie koszty leczenia stomatologicznego.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto