Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na ZIMĘ 2021/2022. Prognozy długoterminowe od IMGW. Jaka będzie pogoda w LISTOPADZIE, GRUDNIU, STYCZNIU?

Karina Czernik
Jaka będzie nadchodząca zima?
Jaka będzie nadchodząca zima? Anna Kaczmarz
ZIMA 2021/2022: jaka będzie pogoda? Kiedy spadnie śnieg? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową na listopad i grudzień 2021 r. oraz styczeń 2022 r. Według specjalistów zima 2021/2022 nie zaskoczy nas ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi: zarówno temperatury, jak i sumy opadów nie będą odbiegały od normy wieloletniej. Pierwsze opady śniegu pojawią się już w listopadzie (nie tylko w rejonach górskich), to jednak będzie jedynie "zimowy epizod". Według prognoz, prawdziwa zima w Polsce zagości po nowym roku.

Jaka będzie nadchodząca zima? Prognozy pogody od IMGW

Prognoza pogody LISTOPAD 2021

Jak wskazuje IMGW, na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej (1991-2020). W Polsce najchłodniejszymi miejscami, gdzie prowadzono pomiary, są Zakopane i Suwałki, gdzie średnia temperatura wynosi od półtora do około trzech st. C.

W Krakowie natomiast średnia temperatura powietrza w listopadzie według normy wieloletniej mieści się w przedziale od 3,8 do 4,8 st. C. Takich też temperatur (średnio) możemy się spodziewać w listopadzie w Krakowie i okolicach. Miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie się kształtować powyżej normy, najwięcej opadów mogą odnotować rejony Koszalina (średnia wieloletnia od 46 do 71 mm), Zakopanego (44-74) i Katowic (37-63).

Prognoza pogody GRUDZIEŃ 2021

Grudzień jest miesiącem, w którym zaczyna się astronomiczna zima. Według IMGW temperatury i sumy opadów w grudniu 2021 będą zbliżone do ubiegłorocznych. W Krakowie możemy spodziewać się temperatur plasujących się w przedziale od minus 1 do 1 st. C oraz sumy opadów na poziomie 25-37 mm. Jak wskazują prognozy, najcieplej może być w okolicach Szczecina (średnia wieloletnia: 1.4 - 3.0 st. C), najchłodniej natomiast na Podhalu (w Zakopanem średnia wieloletnia wynosi od minus 3.1 do minus 1.1 st. C).

Prognoza pogody STYCZEŃ 2022

Średnia temperatura w styczniu 2022 będzie wyższa niż wskazuje na to norma wieloletnia. Wyższe temperatury mogą wystąpić w statystycznie najcieplejszym Szczecinie (norma od minus 0.2 do 1.9 st. C.) oraz najchłodniejszych Suwałkach (od minus 4.5 do minus 1.7 st. C.) i Zakopanem (od minus 4.4 do minus 2.4).

W Krakowie średnia wieloletnia w styczniu wynosiła od minus 1.8 do minus 0.4 st. C. W przypadku sumy opadów średnia w Krakowie z ostatnich 30 lat wahała się do 30.8 do 40.1 mm. Synoptycy prognozują, że w styczniu 2022 roku miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Najwyższe wartości osiągały dotychczas takie miejscowości jak: Koszalin (38.2 - 58.2 mm) i Zakopane (30.6-57.6 mm), najniższe natomiast Gdańsk (18.4-27.5 mm) oraz Warszawa (22.4-30.4 mm).

Kiedy spadnie śnieg? Pierwszy zimowy epizod już w listopadzie

- Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie uświadczymy białego puchu. Już w listopadzie będą okresy chłodniejsze z przymrozkami, mrozem, a nawet pierwszymi opadami śniegu nie tylko w górach i rejonach podgórskich, ale także na nizinach.

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy". „poniżej normy" i „w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”. 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”. Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Pogoda lubi płatać figle. Zobaczcie "tańczące Ikarusy" i bałwany lepione... w lecie!

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Państwowy Instytut Badawczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto