Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny generałowej Jadwigi Zamoyskiej - impreza w saloniku hrabiny w Kuźnicach

Aurelia Lupa
Wideo
od 16 lat
To będą wyjątkowe imieniny, bo i solenizantka jest niezwykła. Już w najbliższą niedziele 15 października w Kuźnicach w Zakopanem świętować będziemy imieniny generałowej Jadwigi Zamoyskiej, matki hrabiego Władysława Zamoyskiego, założycielki Szkoły Domowej Pracy Kobiet. Imieniny odbędą się w saloniku generałowej. Na gości czekać będą m.in. specjały przygotowane ściśle według jej receptury.

Rok 2023 decyzją Sejmu RP został poświęcony Jadwidze Zamoyskiej - w uznaniu jej zasług dla polskiego społeczeństwa, kształtowania wzorców postaw obywatelskich oraz uniwersalnego i ponadczasowego potencjału jej myśli wychowawczej i kulturotwórczej.

Jadwiga z Działyńskich Zamoyska była niezwykła kobieta, postępową i wyprzedzająca swoją epokę. Założyła pierwszą w Polsce zawodową szkołę gospodarstwa domowego. Program nauczania obejmował - oprócz wychowania religijnego i zajęć praktycznych m.in. szycie, gotowanie, zarządzanie gospodarstwem domowym - także naukę literatury, geografii, historii Polski, rysunku i śpiewu. W ciągu prawie 70 lat istnienia szkołę opuściło kilka tysięcy dziewcząt wychowanych w duchu patriotyczno-religijnym, wyuczonych wszelkiego rodzaju prac z zakresu gospodarstwa domowego.

Jadwiga była ponadprzeciętną jak na swoje czasy działaczką społeczną i patriotyczną, która nieco znikła w cieniu swojego syna Władysława Zamoyskiego. Niesłusznie, bo to ona była motorem większości poczynań, które przeszły do historii, zwłaszcza historii Zakopanego.

To miasto pod Giewontem stało się jej domem na ponad trzydzieści lat. W Kuźnicach spędziła jedną trzecią swojego życia. Tu przeniosła Szkołę Domową Pracy Kobiet – miejsce pulsujące wyjątkową energią, tu działała w spółce „Bazar”, bez której nie byłoby rozwoju gospodarczego Zakopanego, a przede wszystkim znakomitej galerii sztuki.

Teraz postać ta zostanie przypomniana. 15 października w Kuźnicach w budynku, gdzie kiedyś mieściła się szkoła Domowej Pracy Kobiet, a dziś jest dyrekcji TPN, przygotowany zostanie na tę okazję salonik Jadzi Zamoyskiej. Tu o godzinie 16 rozpocznie się świętowanie imienin generałowej.

- Krótki spektakl przypomni i przybliży niezwykłą postać Jadzi – Jenerałowej Zamoyskiej, Patronki Roku 2023 – i jej największe dzieło: Szkołę Domowej Pracy Kobiet, która w latach 1891–1939 oraz 1945–1950 działała w Kuźnicach - informuje zakopiański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Tatrzańskie Park Narodowy. - Ponadto posłuchamy jak o Jadzi pisano, mówiono, jakie były jej własne przemyślenia, zawarte w książkach: „O pracy”, „O wychowaniu”, „O miłości Ojczyzny" - zachęcają.

W czasie imprezy będzie można podziwiać hafty i stroje wykonane przez absolwentki słynnej szkoły. Ponadto zostaną przytoczone, także autentyczne życzenia i teksty uczennic i nauczycielek szkoły, które składały Jadwidze w dniu jej imienin.

- Będziecie mieli wyjątkową okazję spróbować rozmaitych potraw „uczennic szkoły”, przygotowanych przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku m.in. wyrobów mleczarskich i masarskich, przetworów, wypieków oraz napojów według receptur pochodzących ze szkoły - zapraszają organizatorzy. - A jako że prawdziwe imieniny bez muzyki odbyć się nie mogą zadba o nią Krzysztof Trebunia-Tutka.

Organizatorami wydarzenia są podhalański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, oraz Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Imieniny generałowej Jadwigi Zamoyskiej - impreza w saloniku hrabiny w Kuźnicach - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto