Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorce. Trasa biegowa na Turbacz nieczynna. Bo leśnicy wycinają drzewa

Łukasz Bobek
Trasy biegowe na Turbacz w tym roku są oblegane przez narciarzy. A tu teraz zrywka drzew...
Trasy biegowe na Turbacz w tym roku są oblegane przez narciarzy. A tu teraz zrywka drzew... UG Nowy Targ/Facebook
Biegacze narciarscy z Podhala biją na alarm. I wskazują, że pod Turbaczem w Gorcach dochodzi do paranoi. Najlepsze trasy biegowe w Polsce - z Obidowej na Turbacza są z jednej strony promowane, a z drugiej strony są blokowane i niszczone przez wycinkę drewna organizowaną przez Nadleśnictwo Nowy Targ.

Biegać się nie da

Trasy biegowe w Gorcach są jednymi z bardziej obleganych w Polsce. To z uwagi na fakt, że są położone wyże i leży tam więcej śniegu niż na innych trasach. A także dlatego, że rozpościera się z nich niesamowity widom na panoramę Tatr. W pogodny dni po Turbaczu wędruje tysiące ludzi. Skalą zainteresowania zaskoczony jest sam Roman Latoń, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ. - Ruch tam jest ogromny. Przyjeżdżają ludzie z Podhala, ale i spoza - mówi nadleśniczy.

Tymczasem trasy te są zdaniem biegaczy notorycznie niszczone. Wszystko przez to, że od 8 stycznia rozpoczęła się w tym rejonie wycinka drzew.

Przez to, że drzewa są ścinane, część szlaków jest całkowicie zamykana, a na niektórych wzdłuż wytyczonych przez ratrak śladów dla nart leży przygotowane do wywiezienia drzewa. Na trasie spotkać można także gałęzie - pozostałość po karczowaniu lasu - co może być niebezpieczne dla biegaczy. - Mieliśmy także sygnały od narciarzy, którzy napotkali na swojej drodze traktor, który ciągnął drzewo - mówi Monika Lenart-Kuczyńska, naczelnik wydziału infrastruktury społecznej i promocji w urzędzie gminy Nowy Targ, który utrzymuje trasy biegowe. Urząd m.in. zakupił ratrak do tego celu.

W efekcie trasa główna czynny jest na odcinku do pierwszej wiaty. To ok. 4 km w dolinie Lepietnicy. Dalszy odcinek, czyli tzw. stokówka jest zamknięty. - Planujemy w najbliższym czasie uruchomić trasę, wyratrakować i oznakować, tak by ominąć stokówkę podczas prac zrywkowych. Przygotowania utrudnia jednak zbyt mała pokrywa śnieżna. Jest za mało śniegu, by wjechać tam ratrakiem - dodaje urzędniczka.

Urzędnicy dodają, że niestety nie udało się im wynegocjować z Nadleśnictwem ws. nie prowadzenia prac zrywkowych podczas okresu utrzymania zimowego szlaku.

- W poprzednich latach wycinka również była prowadzona. Jednak w tym roku trasy te cieszą się ogromnie dużym zainteresowaniem biegaczy, którzy są pracami leśnymi zaskoczeni i poirytowani - dodaje Monika Lenart-Kuczyńska.

Prace leśne nie są prowadzone jedynie w soboty i w niedziele. - Jak to możliwe, że władze nadleśnictwa nie rozumieją jak ważne dla rozwoju turystycznego regionu oraz zdrowia jego mieszkańców mają tego typu samorządowe inicjatywy - napisała do naszej redakcji jednak z oburzonych wycinką miłośniczek tras biegowych.

Wycinać musimy

Nadleśniczy Roman Latoń potwierdza, że w lasach Nadleśnictwa przez które przebiega trasa biegowa, rozpoczęła się wycinka drzew. - Prace musimy przeprowadzić zimą. Nie ma wyjścia. Zobowiązują nas do tego m.in. przepisy. Bo gdy leży śnieg, przy wycince nie są niszczone młode nasadzenia - wyjaśnia nadleśniczy.

Dodaje, że ponadto wycinane są m.in. buki, których nie można wycinać latem. - Bo buki latem puszczają zbyt dużo soków i szybko drzewa zaparza się w efekcie czego nie nadaje się do niczego innego jak do spalenia - wyjaśnia Latoń.

Wycinka drzew planowana jest do końca pierwszego kwartału tego roku, czyli praktycznie do końca sezonu na narty biegowe.

Jego zdaniem problem zostanie rozwiązany, gdy spadnie śnieg. - Wówczas biegacze narciarscy będą mogli korzystać z innej trasy - zaznacza.

W rozmowie z „Krakowską” zapowiedział jednak, że jeśli głosy niezadowolenia będą się powtarza, rozważy on możliwość zawieszenia wycinki drzew.

WIDEO: Mówimy po krakosku 2 - odc. 2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto