Górale pod Giewontem celebrowali święto ulicy Kościeliskiej. To jedna z najstarszych dróg w Zakopanem

Aurelia Lupa
Pod Giewontem górale z ulicy Kościeliskiej w Zakopanem mieli w niedzielę swoje święto. Mieszkańcy zakopiańskiej starówki wspominali tych, którzy już zmarli, ale i wspólnie się bawili w ogrodzie przed willą Kolibą, filii Muzeum Tatrzańskiego. To było wyjątkowe radosne święto tej jednej z najstarszych ulic pod Giewontem.

Ulica Kościeliska to najstarsza zakopiańska ulica. To tu znajdują się najpiękniejsze zabytki. Stoi stary kościółek, cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie spoczywają znane i zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala osoby - m.in. Kornel Makuszyński, Stanisław Marusarz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Sabała, Stanisław Witkiewicz, czy Władysław Orkan.

W czasach kiedy nie było jeszcze kościoła w Zakopanem - tą ulicą ludzie jeździli do kościoła do Chochołowa. Tu osiedlały się najstarsze rody góralskie m.in. Gąsienicowie, Walczakowie, Pęksy, Krzeptowscy. To wyjątkowe miejsce pod Giewontem, bo tutaj zachowały się w doskonałym stanie góralskie zagrody w jakich mieszkano pod koniec XIX wieku. Tu znajduje się karczma „U Wnuka” zbudowana przez Józefa Krzeptowskiego, brata Jana, zwanego Sabałą.

W ramach święta ulicy Kościeliskiej w ogrodzie wilii Koliba należącej do Muzeum Tatrzańskiego przygotowano wiele atrakcji. Był konkurs na najlepiej ubraną gaździnę, na wypieki i nalewki oraz liczne warsztaty i zabawy dla dzieci. Tego dnia można było pozwiedzać starówkę zakopiańską i posłuchać o historii ulicy. Oprowadzanie po m.in. zabytkowej chałupy Gąsieniców Sobczaków i willi Koliba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Górale pod Giewontem celebrowali święto ulicy Kościeliskiej. To jedna z najstarszych dróg w Zakopanem - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie