Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góral to narodowość? Oto, co sądzą znani Podhalanie

(jad)
Zaledwie kilka lat temu szerokim echem odbiła sprawa Ślązaków, którą oficjalnie uznano za mniejszość etniczną. Dziś Podhale staje przed możliwością wyboru narodowości góralskiej w zbliżającym się spisie. Co na ten temat sądzą znani mieszkańcy Podhala?

Maria Gruszkowa, dyrektor Stowarzyszenia Obrony Praw Obywatela Powiatu Tatrzańskiego
Ludzie, którzy słyszą słowo "Zakopane", od razu kojarzą je z góralami. Dlatego bardzo dobrze się dzieje, że ludzie będą mogli wpisać, z kim się utożsamiają. Ja jestem Polką, ale i góralką. Teraz mogę wpisać tak, jak się czuję. Niektórym ludziom się to nie spodoba, ale oni nie muszą się przyznawać do swojego regionu. A ci, dla których to jest ważne, mogą w końcu wpisać prawdę o sobie.

Krzysztof Trebunia Tutka, lider zespołu Trebunie Tutki
Jeżeli proponowany pomysł da możliwość potwierdzenia swojej przynależności do grupy etnicznej, to jestem za. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to budziło jakichś wrogich nastrojów społecznych. Nie chciałbym, żebyśmy kiedykolwiek poszli w kierunku, jaki wybrała część mieszkańców Śląska. Dla górali ruchy separatystyczne są niebezpieczne i mam nadzieję, że w przypadku spisu chodzi wyłącznie o określenie, z jaką mniejszością etniczną się utożsamiamy.

Ewa Matuszewska, rzecznik Urzędu Miasta w Zakopanem
Górale są Polakami, tu nie ma wątpliwości. Co więcej, są patriotami i mocno utożsamiają się z historią kraju. Dobrze, że GUS daje możliwość podania przynależności do grupy etnicznej, ale nie można sugerować, że górale to inna narodowość. Moim zdaniem to już jest przesada i próba obrażenia mieszkańców Zakopanego i okolic.

Stanisław Olszówka, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej Najświętszej Rodziny w Zakopanem
Wszyscy jesteśmy Polakami. Nie wiem, czy jest sens tworzenia jakichś dodatkowych podziałów. Ale skoro możemy wpisać, że jesteśmy polskiej narodowości, ale utożsamiamy się z góralami, to mi się to podoba. Dobrze, że możemy podkreślić naszą wyjątkowość, ale nie może się to przerodzić w spór polityczny.

Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Przede wszystkim trzeba jasno rozgraniczyć dwa różne pojęcia. Górale są narodowości polskiej, ale są jednocześnie mniejszością etniczną. Z takim zapisem się oczywiście zgodzę. Gorzej, jeżeli ktoś sugeruje, że górale są odrębną narodowością, bo to już jest przekłamanie.

Jan Hamerski, wiceprezes zarządu głównego Związku Podhalan
Górale są oczywiście grupą etnograficzną. Różnimy się zarówno kulturą, jak i gwarą. Zastanawiam się jednak, czy tak bardzo, że potrzebne są nam dodatkowe kryteria i podziały. Obawiam się, że takie narzucane określenia mogą spowodować więcej złego niż dobrego. Jestem góralem, chętnie się do tego przyznaję, ale nie wiem czy to powód, abym na siłę się chciał odróżnić od innych mieszkańców Polski. A przecież w całym kraju jest wiele różnych grup etnicznych, tu można wymienić jeszcze Kaszubów. Nie wiem jeszcze, jak sam się określę w spisie powszechnym.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Skatował go za kobietę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto