Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Folkloru 2023. Góralskie wesele i rumuński zespół Fanfare Ciocarlia

Aurelia Lupa
Góralskie wesele w wykonaniu zespołu "Polaniorze" z Kościeliska
Góralskie wesele w wykonaniu zespołu "Polaniorze" z Kościeliska Marcin Szodziński
Tradycja góralskiego wesela, stroje panny młodej i pana młodego, pytacki śpiew, cepowiny, muzyka i taniec związany z tym ceremoniałem. To właśnie inscenizacja wesela otworzyła drugi dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W drugi dzień festiwalu – tradycyjnie już – zaprezentowane zostało góralskie wesele. W tym roku inscenizację przygotował zespół „Polaniorze” z Kościeliska. Inscenizacja rozpoczęła się na Placu Niepodległości. Już tam widzowie mogli zobaczyć, jak do ślubu szykowana jest pani młoda. Towarzyszyła temu muzyka, taniec i śpiew. Następnie pytace poprowadzili orszak weselników na Równień Krupową – do wioski festiwalowej.

W trakcie przejazdu weselników napotkała spora nawałnica. To jednak nie przeszkodziło. I wesele się odbyło – na scenie festiwalowej. Tam była już pełna gama zwyczajów związanych z góralskimi zaślubinami, łącznie z cepowinami.

Drugi dzień festiwalu był także okazją do poznania tradycji pasterskich w folklorze muzycznym. Taki był temat przewodni konferencji naukowej, która odbyła się w Czerwonym Dworze. Spotkali się tam znawcy tematu, a wśród nich m.in. Szymon Bafia - opowiadający o tradycjach dudziarskich w tatrzańskim pasterstwie od XIX wieku po powojenne czasy.

Wieczorem zaś widzów czekała spora dawna znakomitej muzyki. W kolejnej odsłonie koncertu „Na folkową nutę” wystąpił rumuński zespół Fanfare Ciocarlia. Zespół, pochodzący z maleńkiej wioski Zece Prajini, od ponad 25 lat przyciąga swoją energią i kreatywnością kochającą bałkańskie brzmienia publiczność na wszystkich kontynentach. To 10-osobowa grupa muzyków, którzy w swojej twórczości używają instrumentów dętych i bębnów. Panowie zaserwowali pełną energii, muzykę. W trakcie występu wciągnęli publiczność do wspólnej zabawy. Widzowie tańczyli, klaskali, śpiewali razem z wykonawcami. Muzycy wielokrotnie podkreślali, że cieszą się ze swojego występu w Zakopanem i dziękowali publiczności.

W trakcie występu w Zakopanem zespół zaprezentował kawałki, które znalazły się na nowej płycie, którą właśnie Fanfare Ciocarlia promuje.

W niedzielę 20 sierpnia czeka odbędzie się oficjalnie rozpoczęcie festiwalu i zmagań konkursowych. Koncert inauguracyjny odbędzie się o godz. 18 na dolnej Równi Krupowej. Wcześniej – o godz. 11.30 ulicami Zakopanego przejdzie korowód wszystkich zaproszonych na festiwal zespołów. Te będą śpiewać i tańczyć na Krupówkach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal Folkloru 2023. Góralskie wesele i rumuński zespół Fanfare Ciocarlia - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto