Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Erupcja nieocenzurowanej wolności twórczej - film "Mowa ptaków" już na płytach DVD i Blue-Ray

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W filmie „Mowa ptaków” wyjątkową kreację stwarza Sebastian Fabijański
W filmie „Mowa ptaków” wyjątkową kreację stwarza Sebastian Fabijański Materiały prasowe
„Mowa ptaków” to niezwykły testament filmowy Andrzeja Żuławskiego, zrealizowany prze jego syna Xaverego. Obraz jest już dostępny na płytach DVD i Blue-Ray.

FLESZ - Nowe składki ZUS dla firm

Bohaterami „Mowy ptaków” są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa - nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Muszą oni poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają się dominującą postawą. Każdy z przedstawionych bohaterów poszukuje swojego miejsca na ziemi, aby poczuć się choć trochę dobrze ze swoją odmiennością.

Andrzej Żuławski kilka tygodni przed śmiercią w 2016 roku wręczył swojemu synowi Xaweremu scenariusz, mówiąc: „Zrób sobie z nim co chcesz. Możesz nawet przeczytać. Albo wyrzucić przed czytaniem”. Tym samym w jednym momencie wszystko zaczęło się toczyć.

- Naczelną zasadą przyjętą przeze mnie, jest zasada twórczego uwolnienia się. Jest to, jakby na to nie patrzeć, rewolucyjne podejście w obliczu wszechogarniającej rzeczywistości rynkowej. Rewolucja wolności twórczej w przypadku „Mowy ptaków” ma wiele oblicz. Przede wszystkim jest to swoisty hołd dla podejścia twórczego Andrzeja Żuławskiego, który bazował na impulsie, intuicji, żywił się wszystkim, co nagłe, niepomyślane, a „wyrzucone z siebie”, nieocenzurowane, niefiltrowane w akcie kreacji, równie brutalnym i dynamicznym jak erupcja wulkanu

– mówi Xavery Żuławski.

Tytułowa „Mowa ptaków” jest językiem, jakim posługują się wykluczeni z agresywnej, hałaśliwej większości. To język ludzi zmarginalizowanych, którzy nie potrafią w inny sposób wyrażać swoich uczuć i komunikują to w dosadny sposób. Film nazwany „podróżą ojca do syna”, łączy nostalgię z furią, wzniosłość z humorem oraz niemodną stylizację z ostrym i przenikliwym spojrzeniem na polską rzeczywistość.

- Musiałem za wszelką cenę zachować ducha wolności twórczej, za cenę strachu i niepewności, towarzyszących wchodzeniu w nieznane, tam, gdzie twórcy nie chcą z wielu powodów dziś się zapuszczać, czy wręcz wypierają tę strefę jako niepotrzebną, wadliwą, manieryczną, mroczną, błędną, w końcu złą. Trzeba iść po swoje - tak samo jak mój ojciec szedł po swoje. Liczy się radość tworzenia

– mówi Xawery Żuławski.

Reżyser zaprosił do współpracy znanych polskich aktorów, m.in. Sebastiana Fabijańskiego (znany z takich produkcji, jak „Ultraviolet”, „Kamerdyner”, „Botoks”), Daniela Olbrychskiego („Potop”, „Popioły”), Borysa Szyca („Piłsudski”, „Wojna polsko-ruska”), Andrzeja Chyrę („W imię”, „Dług”) oraz Martę Żmudę-Trzebiatowską („Śluby panieńskie”, „Wkręceni 2”). Przy filmie pracowali również stali współpracownicy Andrzeja Żuławskiego: operator Andrzej Jaroszewicz i kompozytor Andrzej Korzyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Erupcja nieocenzurowanej wolności twórczej - film "Mowa ptaków" już na płytach DVD i Blue-Ray - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto