Dotacje unijne podnoszą atrakcyjność kształcenia zawodowego ZSP w Kłaninie

Artykuł sponsorowany
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie kończy właśnie realizację projektu unijnego, trwającego od 2012 roku. Na zadania związane z projektem pt. „Podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie” ZSP w Kłaninie pozyskało dotację z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.2. „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego” w wysokości sięgającej niemalże 1 mln złotych.

Efektywne i sprawne wykorzystanie tych środków pozwoliło szkole podnieść jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego, jak również w istotny sposób przyczyniło się do poprawy infrastruktury edukacyjnej szkoły. Projekt skierowany jest do uczniów Technikum i ZSZ, a jego efektem docelowym jest przede wszystkim podniesienie poziomu kwalifikacji uczestników poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych oraz wzmocnienie ich pozycji na lokalnym rynku pracy, a także wszechstronny rozwój zainteresowań.

Cele te osiągane są z wykorzystaniem różnorodnych zajęć i narzędzi edukacyjnych. Jedną z form wsparcia, realizowaną w ramach projektu, są zajęcia wyrównawcze prowadzone w czterech obszarach tematycznych: matematyka, czytanie ze zrozumieniem, język niemiecki i język angielski. Ideą zajęć wyrównawczych w zakresie podstawowych przedmiotów maturalnych jest wyrównanie poziomu posiadanej wiedzy i umiejętności wśród uczniów wymagających wsparcia. Pozwala to uczniom poprawić wyniki w nauce oraz wyrównać poziom wiedzy, wynikający z różnic w ramach kształcenia gimnazjalnego w poszczególnych placówkach. Zajęcia prowadzone są w formie stacjonarnej, jak również z wykorzystaniem technik informatycznych, opartych na funkcjonującej w ramach projektu platformy e-learningowej. Połączenie tradycyjnej formy nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych pozwala zwiększyć efektywność nauczania, a jednocześnie przyczynia się do zwiększenia zainteresowania zajęciami ze strony uczniów, do których są skierowane.

Uczniowie klas I,II i III uczestniczą również w zajęciach podnoszących kwalifikacje zawodowe. W ramach tego zadania uczniowie biorą udział w szkoleniach i warsztatach oraz w stażach zawodowych w wybranym przez siebie zakładzie pracy. W ten sposób podejmowane są działania na rzecz aktywizacji zawodowej uczniów, jak również wzrasta zakres współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami rynku pracy. Uczniowie uczestniczący w warsztatach są również przygotowywani na ewentualność prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czemu służą warsztaty „Moja firma”. W trakcie tych warsztatów uczestnicy opracowują biznesplan wymyślonego przez siebie przedsięwzięcia, co nie tylko pozwala zwizualizować swój pomysł na biznes, lecz również uczy młodzież właściwego planowania w oparciu o dostępne zasoby. Ponadto uczestnicy projektu biorą udział w doradztwie indywidualnym, nakierowanym na analizę możliwości przyszłej kariery zawodowej i perspektywy uczestnictwa w kształceniu ustawicznym. Wszystkie te elementy pozwalają mieć pewność, że po zakończeniu szkoły uczniowie ZSP w Kłaninie będą potrafili lepiej odnaleźć się na rynku pracy, a posiadane przez nich kwalifikacje i umiejętności będą odpowiadały potrzebom lokalnego rynku pracy. Zajęcia podnoszące kwalifikacje zawodowe uczniów w takich dziedzinach, jak: grafika komputerowa, kuchnia regionalna, catering, czy też kurs barmański umożliwiają uczniom doskonalenie umiejętności w tych zawodach, czego zwieńczeniem jest wspomniany już wcześniej staż. Staż pozwala uczniom na praktyczne wykorzystanie umiejętności i wiedzy uzyskanej w trakcie uczestnictwa w projekcie. W ramach stażu uczniowie poznają również realia pracy zawodowej i zasady funkcjonowania lokalnych przedsiębiorstw. Każdemu z uczniów przydzielony jest opiekun stażu, który jest jego mentorem i przewodnikiem. Dodatkowym motywatorem do podejmowania przez uczniów działań na rzecz wszechstronnego rozwoju osobistego jest gratyfikacja finansowa, otrzymywana po zakończeniu stażu. W ten sposób młodzież uczy się zależności pomiędzy wynagrodzeniem a wykonywaną pracą oraz nabiera szacunku do zarobionych pieniędzy.

Dodatkowo atrakcyjność Projektu podnosi możliwość uczestnictwa w zajęciach rozwijających zainteresowania. W ramach tego modułu uczniowie ZSP w Kłaninie rozwijają zarówno fizyczne, jak i intelektualne atrybuty swojej osobowości poprzez uczestnictwo w zajęciach fitness, zajęciach na siłowni oraz w warsztatach filmowych, organizowanych w formie klubu dyskusyjnego. W ramach Projektu uczniowie korzystają również z możliwości wyjazdów na krajowe i zagraniczne targi branżowe, zdobywając nowe doświadczenia i kontakty. Istotnym elementem projektu o charakterze edukacyjno-kulturalnym są również wyjazdy do kina i teatru, co sprzyja integracji młodzieży i rozszerza jej horyzonty myślowe oraz sposób postrzegania wielu spraw, nie tylko związanych z edukacją.

Widocznym już na pierwszy rzut oka efektem realizacji Projektu jest zakup dodatkowego sprzętu i wyposażenia, stanowiącego pokaźne wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły. W ramach projektu kadra nauczycielska została wyposażona w komputery, a sama szkoła pozyskała kompleksowe wyposażenie sali informatycznej, obejmującej 15 nowoczesnych stanowisk komputerowych. Do szkoły zakupiono również szereg programów, usprawniających proces zarządzania placówką. Na potrzeby projektu zakupiono tablicę interaktywną wraz z projektorem i nagłośnieniem oraz kompletnie wyposażono salę multimedialną, która służy nie tylko realizacji zajęć w projekcie, lecz również pozwala na prowadzenie lekcji w sposób zwiększających zainteresowania i zaangażowanie ucznia. Kompleksowo wyposażono również salę zdrowia i ruchu, w której odbywały się zajęcia fitness.

Zakup nowoczesnego sprzętu, możliwy dzięki realizacji Projektu pozwolił znacznie podnieść standard wyposażenia ZSP w Kłaninie, a jednocześnie zwiększył pozycję konkurencyjną szkoły na lokalnym rynku edukacyjnym. Uzupełnieniem systematycznych działań podejmowanych w zakresie unowocześniania zaplecza dydaktycznego szkoły będzie także modernizacja szkolnych obiektów sportowych, której zakończenie planowane jest na II kwartał 2015 roku. Również ta inwestycja zostanie sfinansowana ze środków unijnych ze znacznym wsparciem finansowym Powiatu Puckiego. W kolejnym roku szkolnym uczniowie będą mieli zatem do dyspozycji nowoczesną infrastrukturę sportową wraz z rozbudowaną ścieżką zdrowia, niezbędną dla optymalnego kształcenia klas mundu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto