Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny Dunajec. Jest zielone światło na modernizację synagogi i dawnej stacji PKP

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Budynek dawnej synagogi w Czarnym Dunajcu
Budynek dawnej synagogi w Czarnym Dunajcu Łukasz Bobek
Czarny Dunajec dostał od konserwatora zabytków zielone światło dla remontu budynków w centrum wioski: dawnej synagogi i dawnej stacji PKP. Oba budynki na chwilę obecną świecą pustkami. Gmina chce je odnowić i przywrócić tam życie. Konserwator wyraził także wstępną akceptację dla remont dawnego sądu. Czeka jednak na projekt przebudowy.

- Mieliśmy spotkanie z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który wizytował te budynki. Mamy uzgodnienia, by przywrócić te budynki do świetności i stworzyć tam atrakcyjne miejsce dla turystów, jak i dla miejscowych – mówi Marcin Ratułowski, wójt gminy Czarny Dunajec.

Budynek dawnej stacji kolejowej znajduje się przy drodze wyjazdowej z Czarnego Dunajca. Tamtędy nie prowadzą już tory kolejowe, a dawny nasyp dla pociągów został zamieniony na ścieżkę rowerową. - Po uzgodnieniach będziemy rozpoczynali projektowanie remontu dawnej stacji. Zostanie przywrócony stary peron, który stanie się przeszklonym ogrodem zimowym. Ma to być atrakcja dla turystów, w tym dla rowerzystów przejeżdżających obok. Na to zadanie mamy już dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, tzw. tarczy górskiej – mówi wójt.

W dawnej synagodze w centrum wioski z kolei ma powstać dom pamięci i muzeum ziemi czarnodunajeckiej. - Mamy już wstępne uzgodnienia z konserwatorem jak przeprowadzić remont. Tam największym problemem jest komunikacja między piętrami. Jest zgoda na to, by część budynku wykorzystać na ciąg komunikacyjny między parterem, a piętrem – mówi Ratułowski. Synagoga należy do Gminy Żydowskiej. Urząd gminy podpisał z nią porozumienie, na podstawie którego ma nieodpłatnie użyczony budynek na 20 lat. - Gmina żydowska również jest zainteresowana tym, by ten budynek w końcu został odremontowany. Dla nas to też istotne, bo jest on w złym stanie technicznym i stwarza zagrożenie dla sąsiadów. Przy wichurach konstrukcja dachowa grozi zawalaniem – mówi wójt.

Z kolei w budynku dawnego sądu grodzkiego gmina chce stworzyć centrum nauki i techniki. Dogadała się już z Akademią Górniczo-Hutniczą, która ma dać wsparcie merytoryczne do stworzenia tego miejsca. Tutaj gmina szuka dofinansowania do remontu tego budynku. Koszty modernizacji szacowane są na ok. 15 mln zł. Konserwator zabytków wyraził wstępną akceptację remontu. Gmina wcześniej musi przygotować projekt planowanej przebudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto