Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cracovia, Wisła: pod stadionami będą... paść się owce

Tomasz Mateusiak
Baca Kazimierz Furczoń z Leśnicy tej jesieni ma zamiar odwiedzić pół Europy. Wszystko dla promocji oscypka i Małopolski
Baca Kazimierz Furczoń z Leśnicy tej jesieni ma zamiar odwiedzić pół Europy. Wszystko dla promocji oscypka i Małopolski Katarzyna Prokuska
- Muszę pokazać w Krakowie, jak wygląda wyrób oscypków - mówi Kazimierz Furczoń, baca z Leśnicy Gronia, który już w najbliższą sobotę rozpocznie ze swoim owczym stadem wypas na... krakowskich Błoniach.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Wypas owiec w grodzie Kraka to pomysł Urzędu Marszałkowskiego, który właśnie w ten sposób chce się promować podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Według zapewnień bacy Kazimierza Furczonia, w Krakowie przez około dwa miesiące paść będzie się dokładnie 15o owiec oraz dwie krowy. Tyle zwierząt potrzeba bowiem do codziennej produkcji kilkudziesięciu oscypków, którymi będą się zajadać krakowianie.

- Moja bacówka rusza 10 września - informuje Furczoń. - Wówczas to spod hotelu Cracovia wyruszy uroczysty redyk owiec , który przemaszeruje aż pod stadion Wisły. Później owce zostaną odprowadzone do swojego nowego domu, czyli na Błonia. Tam zostaną ustawione specjalna bacówka oraz dwie kolibki [góralskie szałasy - przyp. red.], w których będę spał zarówno ja, jak i moi juhasi - wyjaśnia szczegółowo baca.

Jak zapowiadają organizatorzy, największa miejska łąka w Europie, jaką są Błonie, doskonale nadaje się do wypasu owiec. - Trawa tutaj jest czysta i owce na pewno się nie otrują - śmieje się Furczoń. - Zresztą każdy będzie mógł sam to sprawdzić. Robione tam oscypki będzie można kupić albo zdegustować. Część produktów rozdamy bowiem za darmo.

Okazuje się, że pracownicy Urzędu Marszałkowskiego zaplanowali jeszcze jedną atrakcję dla wszystkich gości, którzy zdecydują się odwiedzić krakowską bacówkę.

- Każdy mieszczuch będzie mógł na własne oczy zobaczyć, jak wygląda owca, jak się ją doi oraz jaki jest proces wyrobu oscypka. Przecież niektórzy obecnie myślą, że ten ser jest z proszku - mówi nam Maria Korda z referatu rolnictwa urzędu. - Dlatego zamierzamy organizować specjalne wycieczki na Błonia dla dzieci z krakowskich podstawówek i gimnazjów.

Co ciekawe, pomysłodawcy krakowskiej bacówki chcą, by owieczki Kazimierza Furczonia stały się tej jesieni bardzo mobilne. Dlatego gorączkowo zapełniają dla nich grafik występów. Pewne jest już, że część owiec będzie w dniach 16-17 września przepędzona pod gmach krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego, gdzie odbywać się będzie konferencja naukowa pt. " Dni kultury pasterskiej Karpat". Pod swoją opiekę wziął ją minister rolnictwa. Dodatkowo wysoce prawdopodobne jest też, że Kazimierz Furczoń zagości ze swoim stadem na... krakowskim Rynku.

- A czemu nie! Rynek też się owcom spodoba - uważa Jacek Soska, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. - Z oscypkiem trzeba wychodzić do ludzi. Dlatego jedna z bacówek została tak zaprojektowana, by można ją było przewozić. Dzięki temu stanie na Rynku, a może i nawet w... Brukseli przed Parlamentem Europejskim. Kończę ostatnie rozmowy, by pod koniec września Kazek wraz ze swoi stadem mógł promować oscypki i Małopolskę w stolicy Unii Europejskiej.

Serwis Wybory 2011: Zobacz kandydatów do Sejmu i Senatu z Małopolski

Chcemy taniego Paliwa! **Podpisz petycję do polityków przed wyborami**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto