Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób z Małopolski oddaje osocze, które pomaga w leczeniu chorych na COVID-19

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Pixabay
W Małopolsce wciąż przybywa zakażonych koronawirusem, ale rośnie też liczba pacjentów, którzy już go pokonali. Jest ich już ponad 1000, a każda z nich to potencjalny dawca osocza, które może uratować życie innym chorym na COVID-19. Do tej pory w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wykonano 23 zabiegi pobrania osocza od 19 ozdrowieńców.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Z dnia na dzień w Małopolsce rośnie liczba osób, które wygrały walkę z wirusem. Aktualnie w regionie (czwartek 25 czerwca) jest już 1141 ozdrowieńców. Niestety, nie każdy z nich może zostać dawcą osocza, które jest wykorzystywane do leczenie pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

- Kryteria są bardzo ściśle sprecyzowane. Oprócz standardowych obowiązujących wszystkich krwiodawców, opracowano również dodatkowe warunki, które muszą spełnić ozdrowieńcy – tłumaczy dr Jolanta Raś, dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Dodaje, że aby się zakwalifikować do tej procedury, trzeba zostać wyleczonym, z zakażenia koronawirusem co muszą potwierdzić negatywne wyniki dwóch kolejnych testów laboratoryjnych na obecność materiału genetycznego wirusa. Przy czym od ostatniego badania musi minąć co najmniej 14 dni. Ozdrowieńcy muszą być w wieku od 18 do 60 lat, nie mogą chorować przewlekle oraz w przeszłości nie mogły otrzymać transfuzji krwi lub jej składników. Do pozyskania osocza nie kwalifikują się również kobiety z przebytą ciążą w wywiadzie oraz pacjenci, którzy w przeciągu ostatniego pół roku przeszli operację.

Jak pobiera się osocze?

- Pobieranie osocza odbywa się metodą plazmaferezy automatycznej. Pobierana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane dawcy . Jednorazowo pobiera się około 600 ml osocza. Zabieg trwa około 30-40 minut - wyjaśnia Raś.

Pobrane osocze jest później poddawane redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał chorym przetacza się 200-400 ml osocza. Zatem jeden dawca może przekazać osocze dla jednego do trzech pacjentów.

W przypadku każdego dawcy pobranie osocza można wykonać nawet trzy razy, oczywiście w odstępach czasowych dwóch tygodni.

Leczenie osoczem osób, które przebyły zachorowanie znane jest od dawna. Tę metodę stosowano już podczas epidemii grypy hiszpanki, wirusa Eboli czy zakażenia wirusem HIV.

Każdy ozdrowieniec, który chce oddać osocze proszony jest o wcześniejszy telefoniczny kontakt z lekarzem pod numerem tel. 12 261 88 16 w celu przeprowadzenia wstępnej kwalifikacji i ustalenia terminu zgłoszenia się do RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Coraz więcej osób z Małopolski oddaje osocze, które pomaga w leczeniu chorych na COVID-19 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto