Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co obejrzeć w kwarantannie: Filmy o epidemiach

Anna Piątkowska
Kadr z filmu "Epidemia strachu"/ materiały prasowe
Kadr z filmu "Epidemia strachu"/ materiały prasowe
Można mieć pewność, że każda katastrofa zanim wydarzy się naprawdę, zdarzyła się już w głowie jakiegoś artysty, stając się kanwą poczytnych powieści albo kinowych hitów. Oto 7 filmów o epidemiach dla widzów, którzy w kwarantannie lubią kinowe emocje.

Inferno

(2016, reż. Ron Howard)

Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Dana Browna pod tym samym tytułem (najlepiej sprzedająca się książka 2013 roku). Światowej sławy profesor kryptologii Robert Langdon usiłuje z pomocą lekarki Sienny Brooks uratować ludzkość przed zagładą spowodowaną śmiercionośnym wirusem. Kluczem do rozwiązania jest „Boska komedia” Dantego. Śmiercionośny wirus, został stworzony w laboratorium bogatego aktywisty, by dla dobra planety zdziesiątkować ludzką populację. Robert Langdon, niczym James Bond, rozwikłując kolejne zagadki i symbol, ratuje po raz kolejny świat przed zagładą. Łamigłówki i teorie spiskowe przeplatają się tu z dantejskimi wizjami piekła i obrazami przywodzącymi na myśl zarazy trawiące ludzkość w minionych wiekach.

Epidemia strachu

(2011, reż. Steven Sodenbergh)

Ludzkość atakuje tajemniczy wirus, którego objawy łudząco przypominają symptomy koronawirusa. Suchy kaszel i gorączka trawią mieszkańców na całym globie, przypominając doniesienia, które znamy z codziennych wiadomości - rosnące lawinowo przypadki kolejnych zachorowań prowadzące do pandemii. Koncerny medyczne i grupa naukowców gorączkowo pracują nad antidotum na nieznaną odmianę wirusa, ale zmierzyć się muszą także z coraz większą paniką ludzkości. W filmie wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd: Kate Winslet, Matt Damon, Gwyneth Paltrow. Eksperci Uniwersytetu Columbia zaprosili aktorów do udziału w specjalnej serii filmów przekazujących podstawowe informacje na temat koronawirusa.

Miasto ślepców

(2008, reż. Fernando Meirelles)

W pewnym miasteczku, w niewyjaśnionych okolicznościach mieszkańcy tracą wzrok. Choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie, wszelki kontakt z zarażonymi powoduje ślepotę, zostają więc zaniechane próby znalezienia antidotum. Chorzy grupowani są w kwarantannie zorganizowanej w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, gdzie niemal natychmiast dochodzi do buntu pacjentów i krwawych zamieszek. W samym miasteczku wybucha panika spowodowana brakiem jedzenia i narastającą anarchią. Film jest ekranizacją powieści portugalskiego noblisty Jose Saramago.

Zdarzenie

(2008, reż. M. Night Shyamalan)

W ciągu niespełna kilku minut mieszkańcy amerykańskich miast padają ofiarą epidemii samobójstw. Telewizyjne komunikaty początkowo informują o atakach terrorystycznych, nieudanych próbach wojska testującego nową broń chemiczną. Wśród teorii spiskowych pojawia się także ta o ataku kosmitów. Przyczyny masowych samobójstw upatruje się również w niespotykanych zmianach, jakie zaszły w przyrodzie i… atakach roślin – to wyraz refleksji reżysera nad tym, co stałoby się, gdyby natura obróciła się przeciwko człowiekowi.

Ludzkie dzieci

(2006, reż. Alfonso Cuaron)

Z nieznanych bliżej powodów ludzkość utraciła zdolność rozmnażania się. Jednak zanim ludzie ostatecznie przestaną istnieć, grupa naukowców usiłuje znaleźć lek na bezpłodność. Tymczasem obywatele bez wizji przyszłości pogrążają się w apatii i anarchii, nikogo nie obchodzą już kolejne ograniczenia swobód obywatelskich czy ataki terrorystów. A Wielka Brytania, w której rozgrywa się akcja filmu, to państwo policyjne, gdzie uchodźcy przetrzymywani są w klatkach a na ulicach szerzy się terror. Akcja „Ludzkich dzieci” toczy się w nieodległej przyszłości, w roku 2027. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści P.D. James.

Epidemia

(1995, reż. Wolfgang Petersen)

Latem 1967 roku nieznany wirus zdziesiątkował ludność Zairu, wkrótce udało się zapanować nad, jak Se okazało, zmutowaną odmianą Eboli. Po 27 latach epidemia tej samej śmiercionośnej zarazy szerzy się w prowincjonalnym miasteczku Ceder Creek w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy zapadają na chorobę przypominającą grypę, jednak ten wirus zabija błyskawiczne. Na ulicach pojawiają się ubrani w charakterystyczne ochronne uniformy żołnierze, a miasto zostaje otoczone przez wojsko szczelnym kordonem. Wojsko posiada zresztą antidotum na wirusa, ale nie zamierza go użyć. Nad szczepionką pracuje więc miejscowy epidemiolog Sam Daniels. W tle pojawia się teoria spiskowa o eksperymentach armii amerykańskiej, stawiającej na celowniku nieświadome niczego społeczeństwo.

12 małp

(1995, reż. Terry Gilliam)

Akcja filmu rozpoczyna się w 2035 roku, kiedy zdziesiątkowana pandemią wirusa ludzkość żyją pod ziemią marząc o powrocie do dawnego świata. Za epidemię trawiącą ludzkość w 1996 roku obarcza się anarchistów skupionych w Armii Dwunastu Małp. Cztery dekady później naukowcy wciąż szukają antidotum, by znaleźć lekarstwo wpadjąna pomysł uzyskania oryginalnego szczepu wirusa. By tego dokonać, do przeszłości przeniesiony zostaje grany przez Brace`a Willisa skazaniec zostaje przeniesiony do przeszłości. „12 małp” to katastroficzna wizja końca ludzkości spowodowanego pandemią wyhodowanego w laboratoriach wirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Co obejrzeć w kwarantannie: Filmy o epidemiach - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto