Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bukowina Tatrzańska. Przed nami 55. Sabałowe Bajania, czterodniowy festiwal folkloru polskiego

Aurelia Lupa
Zjeżdżają gawędziarze, muzykanci, drużbowie i starości weselni, śpiewacy i tancerze prezentując folklor wszystkich regionów naszego kraju. Sabałowe Bajania - wielkie święto folkloru polskiego już od 5 sierpnia. Tegoroczną gwiazdą główną festiwalu będzie zespół Carrantuohill, grający tradycyjną muzykę celtycką. Wystąpią też Gronicki, Krywań, Rzoz i kapela Jaśka Karpiela Bułecki.

Sabałowe Bajaniach przyciągają do Bukowiny Tatrzańskiej już od 1967 roku. Na kilka dni przyjeżdżają na bukowiańskie wierchy gawędziarze, muzykanci i śpiewacy z Podhala, ale również z Orawy, Beskidu Śląskiego, z Żywiecczyzny, z Gorców, Ziemi Myślenickiej, Suskiej, Limanowskiej, z regionu górali Zagórzańskich, Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej. Pojawiają się także górale spiscy, z Pienin, górale z Piwnicznej, górale babiogórscy, kliszczacy z Tokarni, muzykanci z Pogórza Krośnieńskiego, śpiewacy z Pogórza Gorlickiego, a także śpiewaczki z Baranowa Sandomierskiego, Ziemi Kurpiowskiej, Polesia, Śląska, Kaszub i z wielu innych jeszcze regionów. Wszyscy wspólnie grają i śpiewają, prezentują to z czego ich folklor słynie. Sabałowe Bajania to przeglądy konkursowe, ale nade wszystko spotkanie znajomych, miłośników muzyki, śpiewu i tańca. To także nie lada gratka dla turystów spędzających wakacje pod Tatrami.

Jak co roku Sabałowe Bajania - w tym roku już 55 odsłona tego wydarzenia - otworzy uroczysty korowód z banderią konną i góralskimi bryczkami, który przejedzie ulicami Bukowiny Tatrzańskiej do Domu Ludowego, gdzie rozpoczną się trzydniowe przesłuchania konkursowe. Korowód zaplanowano na czwartek 5 sierpnia o godz. 11, oficjalnie otwarcie zaś na godz. 12. Przesłuchania konkursowe będą odbywały się na scenie Domu Ludowego (w czwartek od godz. 15, a w piątek i w sobotę od godz. 10 i 15).

W trakcie festiwalu nie zabraknie imprez towarzyszących, czyli wieczornych koncertów, barwnego kiermaszu i wystawy rękodzieła. W czwartek o godz. 20 wystąpi Jan Karpiel-Bułecka z zespołem, a o godz. 21 - zespół Krywań. Koncerty również będą w Domu Ludowym. W tym roku przewidziano także „Bajaniowe Śpasy”, czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez twórców ludowych (5-8 sierpnia w godz. 11-16, teren Domu Ludowego). Nie zabraknie także czegoś smacznego na ząb. Będzie bowiem degustacja kuchni góralskiej przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej (5-7 sierpnia, godz. 10, teren przed Domem Ludowym). Z kolei szukający rywalizacji będą mogli zmierzyć się w zawodach strzeleckich „O Sabałową Flintę”. Zawody odbędą się w sobotę 7 sierpnia o godz. 14 na terenie przy Termach Bukovina.

Kulminację Bajań - jak co roku - będzie „Sabałowa Noc”. Wtedy to odbędzie się pasowanie nowych zbójników zaproszonych do grona przez Starszyznę Zbójnicka oraz poznamy Wiyrchowe Orlice, tytuł przyznawany kobietom od 2010 roku. Sabałowa Noc rozpocznie się o godz. 20 na scenie plenerowej przy Termach Bukovina. Poprzedni ją koncert zespoły Rzoz (godz. 19). Natomiast po pasowaniu na zbójników i orlice, po rozpaleniu watry i pokazie sztucznych ogni, wystąpi zespół Carrantouhill (godz. 22).

Zakończenie 55. Sabałowych Bajań zaplanowano na niedzielę 8 sierpnia. Na zakończenie odbędzie się wycieczka górska Śladami Sabały - w stylu retro do Królowej Tatr na Rusinową Polanę w 160. rocznicę objawień Matki Bożej Jaworzyńskiej. Festiwal oficjalnie zakończy się oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (godz. 16).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bukowina Tatrzańska. Przed nami 55. Sabałowe Bajania, czterodniowy festiwal folkloru polskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto