Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budownictwo szkieletowe

ds
Brak zaufania do tego typu konstrukcji wywodzi się z przyzwyczajeń i obawy, że "dom z patyków" to słaba konstrukcja. Nic bardziej błędnego - domy szkieletowe, określane też jako "kanadyjczyki", starzeją się wolno.

Brak zaufania do tego typu konstrukcji wywodzi się z przyzwyczajeń i obawy, że "dom z patyków" to słaba konstrukcja. Nic bardziej błędnego - domy szkieletowe, określane też jako "kanadyjczyki", starzeją się wolno. W USA, Wielkiej Brytanii można spotkać takie budynki liczące nawet 100 lat.

Błędy

Niechęć do tej technologii spowodowana jest obawami o dotrzymanie reżimów technologicznych i jakości materiałów. Drewno musi być bowiem odpowiednio dobrane, zabezpieczone na wypadek ognia i przeciw grzybom, wysezonowane, o ściśle określonej wilgotności. W krajach, gdzie ta technologia jest powszechnie stosowana, działają zakłady zajmujące się przetwarzaniem drewna i wytwarzaniem elementów konstrukcyjnych do budynków szkieletowych.

Tymczasem w Polsce, kraju przodującym w eksporcie surowego drewna, trudno nabyć odpowiedniej jakości materiał nie tylko na konstrukcje szkieletowe, ale także na więźbę dachową. Również znajomość technologii stawiania tego typu domów jest nikła wśród firm budowlanych. Drewno leżące na stercie na placu budowy, przysypane błotem, piaskiem, moknące na deszczu przez kilka tygodni, to częste zjawisko.
Na dalszym etapie prac też nie jest lepiej. Ekipy budowlane nie mają zwykle pojęcia o prawidłowym zakładaniu izolacji, czy o sposobach prowadzenia instalacji. Zdarza się więc, że przy przeprowadzaniu wody czy kanalizacji robotnicy wycinają w belkach i słupach otwory, osłabiając tym samym konstrukcję.

Jaki powinien być?

Decydując się na budowę domu z drewna należy zwrócić należytą uwagę na jakość materiału. Najlepsze jest drewno sosnowe, strugane i suszone w specjalnych komorach - jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 proc. Suszenie komorowe powoduje likwidację pleśni, grzybów oraz larw. Dodatkowo, materiał powinien zostać zaimpregnowany ciśnieniowo preparatami ogniochronnymi, chroniącymi przed wilgocią oraz gryzoniami i owadami.

Bardzo istotny jest przekrój warstw ścian zewnętrznych i dachu. Od wewnątrz najlepiej pokryć szkielet płytami kartonowo-gipsowymi, pod nimi powinna leżeć paroizolacja, czyli specjalna folia o grubości ok. 0,15 mm, mająca zdolność przepuszczalności pary wodnej: 2-20 g/mkw./na dobę. Kolejną warstwą jest izolacja termiczna, np. wełna mineralna lub szklana, o grubości co najmniej 15 cm.
Na nią do konstrukcji montowane są płyty stężające ? wodoodporne wiórowe lub takaż sklejka. Stosujemy je także na poszycie stropów i połaci dachu. Deski nie nadają się do tego celu.

Następną warstwą jest wiatroizolacja - specjalne folie przepuszczające wilgoć tylko w jednym kierunku, z wewnątrz na zewnątrz - minimalna jej paroprzepuszczalność to 180-200 g/mkw./na dobę. Chroni ona budynek przed wiatrem, wodą i napływem wilgoci z zewnątrz.

Na elewację można położyć siding, cegłę klinkierową lub styropian pokryty cienkowarstwowym tynkiem. W przypadku tych dwóch ostatnich materiałów - między wiatroizolacją a elewacją należy pozostawić wentylowaną pustą przestrzeń.

Dom z bali

Dom można wybudować także z bali. Tę technologię wykorzystuje się głównie do letniaków, stawianych na działkach rekreacyjnych. W porównaniu z dawnymi technologiami, dziś nie są to wyłącznie grube bale, zapewniające odpowiednią izolację termiczną. Obecnie stosuje się belki, okrąglaki o grubości ok. 10 cm, z sosny, świerku, jodły lub modrzewia. Technologia budowy, a dokładnie łączenia, zależy od cieśli. Ociepla się je od wewnątrz wełną mineralną, zabezpieczoną przed wilgocią folią, na którą układa się płyty kartonowo-gipsowe lub boazerię.

Dom z fabryki

A mówiąc dokładnie ? z gotowych prefabrykatów przygotowanych do montażu w przedsiębiorstwie. Na budowę przywożone są gotowe elementy konstrukcyjne, takie jak ściany zewnętrzne i działowe, z wnękami na drzwi i okna, więźba dachowa itd. Na przygotowanym fundamencie montaż takiego domu z paczki trwa zwykle kilka dni.

I ze stali

Osoby, które chciałyby budować dom szkieletowy, ale obawiają się wspomnianych wyżej kłopotów z drewnem i ekipami budowlanymi, powinny zastanowić się nad zastosowaniem szkieletu stalowego.

Ten system sprawdzony został przy budowie obiektów sportowych, magazynów, sklepów czy hipermarketów. Później adaptowano go do nadbudowy pięter w istniejących budynkach.
Cienkościenne, ocynkowane, stalowe profile są na etapie budowy odporniejsze niż drewno. Łatwiej też znaleźć robotników mających doświadczenie przy montażu konstrukcji stalowych. Bez problemu można sprawdzić, czy konstrukcja została prawidłowo zabezpieczona przed korozją. Niestety, stalowe elementy konstrukcyjne są droższe od drewnianych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto