Bon 500 zł na wakacje. DLA KOGO? Jak otrzymać 500+? OD KIEDY bon turystyczny dla dzieci? Jak złożyć wniosek? ZASADY

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Bon turystyczny 500 zł. DLA KOGO 500 zł? OD KIEDY? JAK OTRZYMAĆ bon 500 zł na wakacje? Sejm uchwalił ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Sejmowa komisja odrzuciła propozycję Senatu, by bon turystyczny mogli także dostać emeryci i renciści. Ale poparła poprawkę, by bonem objąć dzieci rodziców pracujących za granicą. Kiedy i w jaki sposób będzie można dostać bon 500 zł? Komu on przysługuje, a komu nie? W jaki sposób trafią do części z nas dodatkowe fundusze w wysokości 500 zł z przeznaczeniem na wakacje? Jak będzie można zapłacić bonem za nocleg, wyżywienie, dojazdy, wstęp do muzeum? Do kiedy będzie można płacić bonem 500 zł? Czy 500 zł dostaną emeryci i renciści? Do kiedy będzie ważny turystyczny bon 500 plus? Czy dostaniemy 500 zł już na te wakacje? Bon dla dzieci 500 zł. Dla kogo 1000 zł? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście.

Bon turystyczny 500 plus dla dzieci - zasady, dla kogo

Od soboty 1 sierpnia będzie można wnioskować o bon turystyczny. Z bonu będzie można skorzystać tylko w firmach, które zgłoszą się na listę Polskiej Organizacji Turystycznej. Do wtorku 28 lipca uczyniło to ponad 1500 podmiotów (na ok. 100 tys. uprawnionych).

Turyści będą mogli wyszukiwać przedsiębiorstwa ze względu na region Polski (województwo czy gminę) albo według oferty, jaką mają dla wczasowiczów.

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała listę przedsiębiorców na stronie bonturystyczny.gov.pl w sobotę 1 sierpnia. Nie jest to ostateczna lista, gdyż przedsiębiorcy mogą rejestrować się do programu aż do czasu jego zakończenia.

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS powstała osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. By z niego skorzystać, trzeba będzie go aktywować na kilka dni przed wyjazdem.

Ustawa o bonie turystycznym została uchwalona przez Sejm, a następnie 17 lipca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Czytaj także

Szczegółowe założenia bonu turystycznego 500 zł - dla kogo, od kiedy, do kiedy, jak otrzymać 500 zł.

Założenia bonu turystycznego:

 • DLA KOGO? Bon jest skierowany do rodzin wychowujących dzieci. Na każde dziecko do 18. roku życia przypada 500 zł. Uwaga! Dotyczy to także dzieci, których rodzice pracują za granicą.
 • bon NIE będzie gotówkowy. Będzie miał formę elektroniczną i będzie go można wykorzystać jedynie szeroko rozumiane na usługi turystyczne (wycieczki, noclegi).
 • OD KIEDY? ma być ważny już w te wakacje, ze względów technicznych najwcześniej pod konie lipca.
 • DO KIEDY? nie trzeba go wykorzystywać od razu, bon ma być ważny do 31 marca 2022 roku.
 • jak można będzie uzyskać bon turystyczny? Trzeba będzie zarejestrować się na platformie usług elektronicznych ZUS. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy bon w formie cyfrowej.

Czytaj także

Bon 500 zł dla dzieci - dla kogo, do kiedy?

Bon dostaną wszyscy, na których aktualnie przysługuje comiesięczne świadczenie 500+. Będzie jednorazowy o wartości 500 zł i nie będzie go można zamienić na gotówkę, lecz jedynie wykorzystać do opłacenia kolonii, obozów, wycieczek czy innych form wypoczynku dzieci. Bon wyniesie 500 zł na każde dziecko, ale rodzice sprawujący opiekę naprzemienną dostaną po 250 zł.Bon ma być ważny do 31 marca 2022 roku.

Dzieci niepełnosprawne otrzymają go w podwójnej wysokości, czyli 1000 złotych. Sejm nie rozszerzył jednak programu o starsze dzieci. Bon przysługiwać będzie tylko na dzieci do 18. roku życia. Mnóstwo rodzin, które mają na utrzymaniu starsze dzieci, zostaną więc pozbawione wsparcia 500 zł na wakacje.

Uwaga! Bon będzie mógł zostać przeznaczony tylko na wakacje w kraju

Czytaj także

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: szczegółowe informacje znajdują się w tym miejscu.

Bon 500 plus ZASADY

 • Główne zasady działania bonu 500 plus to:
 • Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
 • Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
 • W przypadku gdy kwota świadczenia wychowawczego, przysługuje każdemu z rodziców oddzielnie, każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko.
 • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.
 • Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

- Bon na pewno pomoże rozkręcić turystykę krajową, a więc to, z czego my na Podhalu głównie żyjemy – mówiła Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej

– Jeśli wspólnie dobrze to wypromujemy, to jest szansa, że z kwoty 7 mld zł, jaką rząd planuje przeznaczyć w tym roku na bony wakacyjne, do Małopolski trafi 1,2 mld zł, a nawet więcej – szacował w czerwcu w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj także

500 plus na wakacje dla dzieci. Od kiedy?
Kto dostanie bon turystyczny 500 plus? Nie decyduje kryterium zarobkowe, jak w przypadku planowanego wcześniej 1000 plus. Program ma ruszyć najwcześniej pod koniec lipca, bo dopiero w połowie lipca jest uchwalony. Opóźnienie ma związek z przygotowaniami technicznymi i zgromadzeniem w puli firm i organizacji turystycznych. Wnioski będzie można składać na platformie cyfrowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który będzie wypłacać 500 zł plus na wakacje dla dzieci.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju: - Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe do tego, aby 26 lipca ruszyły pierwsze świadczenia.

500 zł - bon turystyczny na wakacje dla rodzin z dziećmi

Jak w praktyce będzie można skorzystać z bonu – krok po kroku

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny 500+?
1.Jeśli spełniasz kryteria, otrzymasz bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
2.Aktywacja Twojego bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.
3.Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Pamiętaj – program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.
4.Jeśli będziesz miał pytania i wątpliwości dotyczące programu, będziesz mógł skorzystać ze specjalnej infolinii. Będzie ona wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.

Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: W tym roku pan prezydent tak zaprojektował ten dodatek, że ma wesprzeć polskie rodziny, które na skutek epidemii koronawirusa ucierpiały. Niektórzy mają mniejsze pensje, inni utracili pracę

Wicepremier rządu powiedziała w rozmowie z gazeta.pl, że rząd chce, by bon turystyczny stał się rozwiązaniem stałym.

- Wtedy będziemy mogli mówić o rozszerzeniu listy beneficjentów - odparła Jadwiga Emilewicz pytana, dlaczego Sejm odrzucił poprawkę Senatu o przyznaniu bonu 500 plus na wakacje emerytom i rencistom.

Bon 500 plus Jak składam wniosek?

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon 500 plus. Dla kogo, na jakich zasadach?

Z kręgów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyszła koncepcja powiązania bonu ze świadczeniem 500 plus: na każde dziecko dostające ten zasiłek (jest ich w sumie 6 mln) przypadnie 500 złotych ekstra – z przeznaczeniem na konkretne wydatki związane z wypoczynkiem. Będzie to kosztować budżet ok. 3 mld zł.

Właśnie ta koncepcja – powiązania bonu turystycznego ze sztandarowym programem PiS Rodzina 500 plus – przejęła ekipa prezydenta Andrzeja Dudy jeszcze przed wyborami.

Czytaj także

Bon 500 plus. Dla kogo, na jakich zasadach?

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Czy na konta wszystkich rodzin korzystających z 500 plus wpłyną wkrótce dodatkowe pieniądze z przeznaczeniem na wakacje? Nie. Zamiast ekstrazasiłku każda z takich rodzin najpewniej dostanie esemesa, którym będzie mogła zapłacić za nocleg, wyżywienie, dojazdy, wstępy do muzeów itp. (przypomina to płacenie popularnym BLIK-iem).

Zapewne rozczarowani poczują się wszyscy, którzy nie mają dzieci lub już je odchowali, a zwłaszcza ci, których pociechy są na uczelniach. Utrzymanie młodego człowieka na studiach dziennych kosztuje więcej niż utrzymanie ucznia podstawówki, a mimo to rodzicom dorosłych dzieci żadne zasiłki nie przysługują.

Teraz nie otrzymają oni także bonu na wakacje. I to w sytuacji, gdy ich studiujące dorosłe pociechy utraciły z powodu pandemii 90 procent dotychczasowych możliwości dorabiania, m.in. w gastronomii, usługach i…. turystyce. Z drugiej strony z wakacyjnego bonu skorzysta wielu zamożniejszych Polaków, którzy w pierwotnej wersji programu nie zostali ujęci.

500 zł nie dla emerytów i rencistów

Na wniosek Senatu pojawiła się koncepcja, by bonem 500 zł na wakacje obdarować także emerytów i rencistów. Senat taką poprawkę przegłosował, ale Sejm ją odrzucił. W zamian objął programem dzieci także tych rodziców, którzy pracują za granicą.

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poprawek Senatu, zgodnie z którymi bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła poprawkę, by bonem mogły się rozliczać nie tylko rodziny, ale i podmioty oferujące usługi turystyczne oraz osoby korzystające z tych usług (przykładowo organizatorzy spływów kajakowych, przewodnicy, piloci wycieczek itp.).

- Powiązanie bonu z 500 plus zmienia nam zasadniczo grupę korzystających z programu. Taki program na pewno nie ożywi wielkich luksusowych obiektów, natomiast będzie silnym impulsem do rozwoju wypoczynku dzieci i młodzieży. Wszyscy, którzy się tym zajmują, powinni odczuć poprawę – komentuje Grzegorz Biedroń.

Dodaje, że danie bonu bogatym wcale nie jest pozbawione sensu, gdyż zamożniejsi obywatele do bonu 500 zł od państwa dołożą swoje oszczędności, co wzmocni impuls w turystyce.

- Bon, nawet taki mniejszy niż pierwotnie zakładano (początkowo była mowa o 1000 zł - przyp.), na pewno pomoże, jeśli powiążemy go z promocją turystyki krajowej. Ona właśnie ruszyła i liczymy, że – wbrew jednemu z naszych czterech scenariuszy – „cepry nie zostaną w domach” – kwituje Grzegorz Biedroń.

Bon turystyczny 500 plus - zasady.

Bon 500 plus ZASADY

 • Główne zasady działania bonu 500 plus to:
 • Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
 • Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.
 • W przypadku gdy kwota świadczenia wychowawczego, przysługuje każdemu z rodziców oddzielnie, każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko.
 • Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.
 • Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Odpoczywaj w Polsce - propozycja Polskiej Organizacji Turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna stworzyła stronę, na której prezentuje – za pomocą interaktywnej mapy – bogatą ofertę turystyczną Polski: m.in. produkty turystyczne nagrodzone Certyfikatami POT, zdobywców tytułu „Polska Marka Turystyczna” oraz laureatów konkursu „EDEN – European Destination of Excellence” i „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, a także polskie obiekty z listy UNESCO i parki narodowe. W ten sposób POT chce zainspirować turystów do odwiedzenia sprawdzonych miejsc i atrakcji.

Strona akcji: znajduje się tutaj.

Bon 500 zł bez wniosku

Nie trzeba składać wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z prawem do bonu i z uprawnieniami podmiotów turystycznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyznaje bonu. Za to odpowiada Polska Organizacja Turystyczna. ZUS zapewni działanie systemu teleinformatycznego, który obsługuje bon i będzie rozliczał transakcje realizowane za jego pomocą.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed wakacjami), po wpisaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością aby otrzymać dodatkowe 500 zł, będą musiały na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą ich przyznania.

500 plus - jak płacić bonem turystycznym?

Płatności bonem będą załatwiane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić za usługę turystyczną trzeba będzie pokazać specjalny numer bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

500 plus - co zrobić, jak nie posiada się konta na PUE?

Konto na PUE ZUS można zarejestrować m.in. przy pomocy profilu zaufanego i bankowości internetowej. Na profilu PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób, które korzystają z bonu i osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.

Polska Organizacja Turystyczna opublikuje na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, w których usługi można płacić bonem.

Źródła: Zbigniew Bartuś (Dziennik Polski), Jakub Oworuszko (AIP), gov.pl własne

Czytaj także

Od przyjaźni po sądowe batalie. Lewandowski i Kucharski

Wideo

Materiał oryginalny: Bon 500 zł na wakacje. DLA KOGO? Jak otrzymać 500+? OD KIEDY bon turystyczny dla dzieci? Jak złożyć wniosek? ZASADY - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3