Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie pierwsze autobusowe połączenie transgraniczne w Małopolsce

Piotr Ogórek
Wkrótce przez Tatry ma kursować pierwsza autobusowa linia transgraniczna
Wkrótce przez Tatry ma kursować pierwsza autobusowa linia transgraniczna brak
Od 1 lipca ma zostać uruchomione połączenie autobusowe na trasie Zakopane – Suchá Hora. Jeszcze w połowie zeszłego roku władze Małopolski planowały cztery trasy transgraniczne. Ale w między czasie odbyły się wybory lokalne na Słowacji, zmienili się tamtejsi włodarze, a i w Polsce nie wszyscy byli chętni pomysłowi. Na razie więc ma być uruchomiona tylko jedna linia.

O tym, który z przewoźników obsłuży trasę Zakopane – Suchá Hora zdecyduje postępowanie przetargowe. Od jego wyników uzależniona jest także częstotliwość kursów. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zakłada się, że każdego dnia będzie ich przynajmniej 16.

O uruchomienie stałych połączeń autobusowych między Słowacją, a Małopolską od zeszłego roku zabiegały przede wszystkim Urząd Marszałkowski, a także podhalańskie samorządy. Założenia były ambitne - dwie trasy z Zakopanego i po jednej z Nowego Targu oraz Jabłonki. Nowymi połączeniami mieliśmy jeździć od wiosny 2018.

Na razie będzie tylko jedne połączenie, z Zakopanego do Suchej Hory. Prawdopodobnie już od lipca autobusy wyruszą z dworca w Zakopanem, by przez Szymoszkową, a następnie Kościelisko, Witów i Chochołów dotrzeć do Suchej Hory. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów organizowanych przez stroną słowacką.

- Za nami pierwszy, najtrudniejszy krok. Jeszcze w tym roku uruchomimy połączenie Zakopane – Sucha Hora. Oczywiście nie poprzestaniemy na tym, wciąż prowadzone są prace i trwają uzgodnienia nad wyznaczeniem kolejnych tras, po których pojadą autobusy. Cel mamy jasny, chcemy stworzyć spójną sieć połączeń transgranicznych pomiędzy Polską i Słowacją – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Obecnie szacowane są koszty obsługi linii. Pokryją je wspólnie: Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane oraz gminy Kościelisko i Czarny Dunajec. Od przebiegu postępowania uzależniony jest także konkretny termin, kiedy pierwsze autobusy wyruszą w trasę. Planowo ma to być lipiec 2018 r.

Obecnie pomiędzy Polską i Słowacją istnieje zaledwie kilka cyklicznych połączeń autobusowych realizowanych przez prywatnych przewoźników. Jest ich tak mało ze względu na niską opłacalność oraz restrykcyjne obostrzenia prawne, które narzucają na przedsiębiorców konieczność posiadania tzw. licencji wspólnotowej (pozwalającej na przewóz osób za granicę) oraz tzw. zezwolenia międzynarodowego wydawanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto