Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arystokraci w polskim show-biznesie i polityce. Beata Tyszkiewicz, Mikołaj Rey i inni. W ich żyłach płynie błękitna krew

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Beata Tyszkiewicz pochodzi z arystokratycznej rodziny hrabiowskiej,  herbu Leliwa.
Beata Tyszkiewicz pochodzi z arystokratycznej rodziny hrabiowskiej, herbu Leliwa. Kurnikowski/AKPA
Arystokracja wzbudza zainteresowanie osób na całym świecie. Najbardziej znaną rodziną królewską bez wątpienia są brytyjscy royalsi, o których regularnie jest głośno. W Polsce także żyje wiele osób, w których żyłach płynie błękitna krew. Niektórzy związani są z polityką czy show-biznesem. Czy wiesz, kto pochodzi z arystokratycznych rodzin?

Spis treści

Arystokratyczne rodziny i show-biznes

Arystokracja kojarzy się z szanowanym nazwiskiem, dobrymi manierami i tak zwaną błękitną krwią. Szlachta w Polsce przed laty wywierała decydujący wpływ na losy Rzeczypospolitej i skupiała w swym ręku wszystkie ważniejsze urzędy publiczne. Arystokracja przez pewien czas była siłą napędową rozwoju kultury, sztuki, nauki, m.in. poprzez fundowanie szkół, uczelni czy bibliotek.

Dziś w naszym kraju żyje wielu potomków arystokratycznych rodzin. Niektórzy żyją z dala od błysku fleszy, ale są też tacy, którzy regularnie pojawiają się w mediach. Niektórzy pracują w telewizji śniadaniowej, inni zaangażowali się w politykę, a jeszcze innych możemy oglądać w filmach.

Jan Lubomirski- Lanckoroński

Jednym z najbardziej znanych polskich arystokratów jest książę Jan Lubomirski- Lanckoroński. Jest nie tylko prawnikiem, ale zdobył także wykształcenie w kierunku doradcy i maklera giełdowego oraz zarządcy nieruchomości. Książę Lubomirski jest prezesem Fundacji Książąt Lubomirskich, która kontynuuje charytatywne tradycje rodu, wspiera rozwój polskiej sztuki, nauki, ekologicznego budownictwa, realizuje projekty medyczne i edukacyjne. W 2021 zajął setne miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków według tygodnika "Wprost”, z majątkiem w wysokości 450 mln zł.

Do 2013 roku książę Jan Lubomirski był mężem Dominiki Kulczyk. Ich małżeństwo rozpadło się po 12 latach. Aktualnie żoną arystokraty jest hrabianka Helena Mańkowska. Książę co jakiś czas pojawia się w mediach. Na początku 2023 roku małżeństwo pojawiło się wspólnie na Gali Mistrzów Sportu.

Beata Tyszkiewicz

Aktorka, znana także z bycia jurorką w „Tańcu z gwiazdami" jest córką Krzysztofa Marii Tyszkiewicza i Barbary z Rechowiczów. Pierwsza dama polskiego kina jest spokrewniona m.in. z Habsburgami. Tyszkiewicz urodziła się w pałacu w Wilanowie.

Oni także wywodzą się z arystokratycznych rodzin

Z naszej galerii dowiesz się, kto ze znanych osób pochodzi z arystokratycznych rodzin. Czym się zajmują?

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arystokraci w polskim show-biznesie i polityce. Beata Tyszkiewicz, Mikołaj Rey i inni. W ich żyłach płynie błękitna krew - Telemagazyn

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto