Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Już w sierpniu najważniejsza impreza pod Giewontem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych pod Giewontem. Festiwal odbywa się już od ponad pół wieku
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych pod Giewontem. Festiwal odbywa się już od ponad pół wieku Marcin Szkodziński
Występy zespoły folklorystycznych z różnych stron świata, dni narodowe, zawody konne, wystawy i wiele innych atrakcji znalazło się w programie tegorocznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wydarzenie odbędzie się od 18 do 24 sierpnia w Zakopanem.

- Jest to jedno ze sztandarowych wydarzeń kulturalnych organizowanych w naszym mieście oraz jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych organizowanych w Europie – informują organizatorzy, czyli Urząd Miasta Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury.

Tegoroczny festiwal odbędzie się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

W tym roku festiwal rozpoczną Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. Będzie to zarazem preludium do kolejnego ważnego wydarzenia pierwszego dnia - Dnia Górali Polskich, podczas którego wystąpią laureaci Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. W tym roku usłyszymy aż 7 zespołów dziecięcych. Zaprezentują się też zespoły działające przy Związku Podhalan, podczas tych koncertów będzie można posmakować kuchni regionalnej, która zostanie przygotowana przez koła gospodyń wiejskich. Dzień Górali Polskich zakończy koncert zespołu Krywań, który w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia istnienia.

W kolejny dzień rozpocznie się Konferencją Naukową w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Następnie będzie można uczestniczyć w prawdziwym weselu góralskim w wykonaniu zespołu „Polaniorze, a wieczorem podczas koncertu na Folkową Nutę uświetni zespół znany i uznawany na całym świecie Fanfare Ciocarlia. To orkiestra dęta pochodząca ze wsi Zece Prajini w północno-wschodniej Rumunii. Ich styl muzyczny pochodzi głównie od tradycji muzyki tanecznej romskiej i rumuńskiej.

Tradycyjnie jednak najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs o złotą, srebrną i brązową ciupagę. Będą one przyznawane w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej, oraz prezentujące folklor w formie stylizowanej.

- W tym roku w konkursie o złotą, srebrną i brązową ciupagę pod fachowym okiem międzynarodowego jury powalczą zespoły z Macedonii, Turcji, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Włoch, Gruzji, Węgier, Słowacji, Indii, Senegala oraz zespoły z Polski – informują organizatorzy.

Równocześnie podczas konkursu zespołów odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Kapel Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. - Na szczególną uwagę zasługuje koncert Siła Korzeni, dzięki któremu pogłębiamy swoją wiedzę o naszych przodkach – zachęcają organizatorzy festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbywa się na dolnej Równi Krupowej. Wokół sceny festiwalowej powstanie wioska festiwalowa, gdzie będzie odbywał się kiermasz twórców ludowych, w tym także tych tworzących unikatowe instrumenty muzyczne. Wydarzenie to na stałe zapisało się w kalendarzu kulturalnym Zakopanego. Co roku przyciąga rzesze miłośników folkloru z różnych zakątków świata.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto