Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symbol Tatr

ASZ
fot. Halina Kraczyńska
fot. Halina Kraczyńska
Od 100 lat krzyż na Giewoncie króluje nad Tatrami. Wczoraj minęła setna rocznica postawienia tego symbolu gór i Zakopanego. Pomysłodawcą postawienia krzyża na Giewoncie był zakopiański proboszcz ks.

Od 100 lat krzyż na Giewoncie króluje nad Tatrami. Wczoraj minęła setna rocznica postawienia tego symbolu gór i Zakopanego.

Pomysłodawcą postawienia krzyża na Giewoncie był zakopiański proboszcz ks. Kazimierz Kaszelewski. Do budowy krzyża zachęcał górali, mówiąc im o podobnych krzyżach stawianych z okazji jubileuszu chrześcijaństwa na szczytach we Włoszech, nawet na Wezuwiuszu. Przed zamówieniem krzyża ksiądz z pomocnikami ustawili na Giewoncie drewniany krzyż. Ta "próba" wykazać miała, na jaką odległość konstrukcja będzie widoczna. Krzyż zamówiono w krakowskiej fabryce Góreckiego. Największy kłopot polegał na przetransportowaniu go na szczyt - fabryka wykonała go w 400 kawałkach. 3 lipca po mszy świętej z Zakopanego wyruszyło 500 ludzi oraz 18 wozów konnych, transportujących elementy montażowe na Halę Kondratową. Stąd rozpoczął się transport kawałków krzyża, 400 kilogramów cementu i 200 konewek wody na szczyt. Montaż trwał 6 dni. Krzyż liczy 15 metrów długości (nie licząc podwyższenia) i waży ponad tonę. Ramię poprzeczne ma 5,5 metra długości. Na skrzyżowaniu ramion znajduje się tarcza z napisem, jaki ułożył Ojciec Święty dla krzyży jubileuszowych: "Jezus Christo Deo, restitutae per ipsum salutatis MCM". Poświęcenia krzyża dokonał ks. kanonik kanclerz Bandurski z Krakowa 19. sierpnia. W uroczystościach na szczycie Giewontu wzięła 300-osobowa pielgrzymka.

W r. 1975 przeprowadzono renowację krzyża. W roku 2000 w krzyż został wmontowany witraż z Chrystusem Miłosiernym i napisem "Jezu ufam Tobie".
Co rok parafia Świętego Krzyża w Zakopanem organizuje pielgrzymki na Giewont. Odbywają się one 19 sierpnia i 14 września - w Święto Podwyższenia Krzyża. Oficjalne obchody stulecia krzyża odbędą się 19 sierpnia, w rocznicę jego poświęcenia. Wtedy to wyruszy na Giewont pielgrzymka z udziałem przewodników i muzykantów góralskich. Obchody organizuje Sanktuarium Fatimskie na Krzeptówkach, przed którym postawiono kopię krzyża na Giewoncie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto