MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyło Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach – segregacja odpadów i recykling wcale nie muszą być nudne ZDJĘCIA

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Edukacji Ekologicznej zostało otwarte przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach.
Centrum Edukacji Ekologicznej zostało otwarte przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Krzysztof Krzemiński
Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej powstało przy składowisku odpadów przy ul. Rybnickiej 199A w Gliwicach. Placówkę utworzoną przez miejskie Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów zaprezentowano 26 października. - Dzięki Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice zyskują ważny, interaktywny obiekt, służący edukacji o charakterze ekologicznym, kształtowaniu właściwych postaw i dobrych nawyków pozwalających na lepszą dbałość o środowisko naturalne – wypowiedź Magdaleny Budny, prezesa PZO, przytacza Urząd Miejski w Gliwicach. CEE jest dostępne dla odwiedzających od 30 października.

Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej otwarte w Gliwicach

Władze Gliwic podkreślają, że w nowo otwartym Centrum Edukacji Ekologicznej młodzi i starsi mieszkańcy mają możliwość dowiedzieć się, dokąd trafiają produkowane przez nich śmieci, z jakiego powodu należy je segregować i co kryje się pod pojęciem zrównoważonego rozwoju.

- Wszystko podane w ciekawej, interaktywnej formie, z elementami zabawy, sztuki, a nawet rekreacji. Stworzenie CEE świetnie uzupełnia miejskie działania dotyczące gospodarowania odpadami, prowadzone w sposób kompleksowy i dobrze zaplanowany – zachęca gliwicki Urząd Miejski.

W CEE znajduje się sala multimedialna, interaktywna wystawa dostępna w językach polskim i angielskim oraz ścieżki edukacyjne. Oferta placówki przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, a obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Centrum Edukacji Ekologicznej powstało, żeby w sposób łatwy, przyjemny i przystępny pokazywać gliwiczanom i wszystkim chętnym, co dzieje się z odpadami komunalnymi, które są odbierane z naszych nieruchomości. Coraz mniej odpadów jest bezpowrotnie traconych, a na coraz większą skalę odzyskujemy z nich to, co wartościowe. Oprócz tradycyjnej segregacji odpadów, odzysku makulatury, szkła, plastiku czy metalu, produkujemy biogaz, z którego mamy energię elektryczną, a w niedalekiej przyszłości również energię cieplną – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Centrum Edukacji Ekologicznej jest ekologiczne nie tylko z nazwy. Obiekt jest w pełni samowystarczalny dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii. Na dachu budynku zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, a w jego pobliżu powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych. W toaletach wykorzystywany jest tzw. permeat – woda szara pozyskana z oczyszczonych odcieków składowiskowych.

Opowiedzieć o ekologii w ciekawy sposób – to cel Centrum Edukacji Ekologicznej

W sali multimedialnej dostępnej dla zwiedzających wyświetlane są filmy przygotowane na zlecenie PZO. Warto dodać, że głosu użyczyła w nich m.in. Krystyna Czubówna.

- Na potrzeby CEE powstało nawet „studio śMietka”, a w nim 8 filmików (4 wykładowe i 4 warsztatowe), dedykowanych czterem różnym grupom wiekowym. Podejmowane są w nich ważne ekozagadnienia dotyczące segregacji odpadów, ochrony wody, elektroodpadów oraz drugiego życia rzeczy – UM Gliwice zachęca do odwiedzin.

Wspomniany śMietek to przyjazny robot, który przedstawia infografiki z różnymi ciekawostkami. Na multimedialną ekspozycję składają się również interaktywne gry, animacje i informacje edukacyjne. Tematem przewodnim jest, rzecz jasna, gospodarka odpadami z uwzględnieniem segregacji i recyklingu śmieci.

- Naukę uatrakcyjnia m.in. labirynt zręcznościowy, interaktywny kącik dla dzieci i sprzątanie oceanu na ekranie. Prezentowana jest również wystawa czasowa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – informuje miasto.

Ścieżki edukacyjne można również znaleźć na terenie wokół kompleksu. Jedna z nich prowadzi na platformę widokową po zrekultywowanej części składowiska, kolejna – na taras widokowy znajdujący się na dachu obiektu. Spacerując wokół budynku można również zobaczyć kilkadziesiąt różnych gatunków roślin, a także ekologiczne „kosiarki” mieszkające na terenie PZO. W minizoo żyją owce kameruńskie, najmniejsze kuce świata i zebu indyjskie.

- Dla gości przygotowano ponadto miejsca wypoczynku z ustawianymi sezonowo leżakami i liczne atrakcje na dwóch placach zabaw. Dzieciom z pewnością spodoba się zadaszony plac zabaw – można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, powspinać się na ściance wspinaczkowej, rozegrać mecz tenisa stołowego czy koszykówki. Pod chmurką czekają: bujaki w kształcie zwierzaków, śMietkowy tunel, bulle oraz szachownica XXL. Przed budynkiem znalazło się miejsce z amfiteatralnie ułożonymi siedziskami, gdzie odbywać się mogą lekcje na świeżym powietrzu, małe imprezy plenerowe, warsztaty czy rozgrywki sportowe – zachęca Urząd Miejski.

Zgodnie z zapowiedzią PZO, na terenie CEE wkrótce zostanie otwarty „śMietkowy Bazarek”, czyli sklepik, w którym będzie można nabyć między innymi materiały promujące działalność CEE, a także produkty oznaczone logo PZO i CEE.

Centrum Edukacji Ekologicznej udostępniono zwiedzającym 30 października. Zaplanowany Tydzień Otwarty spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że brakło miejsc dla wszystkich chętnych. Po 6 listopada na stronie pzogliwice.pl wystartuje system biletowy.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto