Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w bitwie pod Brenicą 14 lipca 1863 roku - ZDJĘCIA

OPRAC.:
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Uroczystość w Brenicy (gmina Lubochnia) odbyła się w ramach obchodów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego
Uroczystość w Brenicy (gmina Lubochnia) odbyła się w ramach obchodów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mat. powiat tomaszowski
We wsi Brenica w gminie Lubochnia odsłonięto tablicę upamiętniającą 110 poległych powstańców w bitwie pod Brenicą 14 lipca 1863 roku. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Zobaczcie zdjęcia!

Odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w bitwie pod Brenicą 14 lipca 1863 roku

We wsi Brenica, tuż przy drodze prowadzącej do Lubochni pochowano grupę powstańców poległych w bitwie 14 lipca 1863 roku. Sto lat po tych wydarzeniach, w 1963 roku, mieszkańcy w miejscu grobu postawili tablicę z napisem:

"1863 – 1963, dla upamiętnienia setnej rocznicy bitwy oddziałów powstańczych z wojskami carskimi dnia 14 lipca 1863 roku, w miejscu, gdzie poległo 110 powstańców, a pięciu zostało spalonych w stodole, w której walczyli. Kamień ten kładzie wdzięczne społeczeństwo."

Zobacz zdjęcia!

Dowódcą oddziału był major Ludwik Żychliński. W roku 2023, w 160. rocznicę bitwy stoczonej pod Brenicą, pomnik został odrestaurowany dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 55,3 tys. złotych z Funduszu Promocji Kultury. Koszt całego zadania wyniósł 75,3 tys. złotych. Pozostałe środki (20 tysięcy złotych) pochodzą z budżetu gminy Lubochnia.

Tablicę odsłoniły Zofia Majchrowska, sołtys wsi Brenica i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych 1863 roku z Lubochni. Poświęcił ją ksiądz dziekan Tomasz Bojanowski. Uczestnicy złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

- Po tylu latach Polacy, mieszkańcy miejscowości Brenica, pamiętają o tych, którzy walczyli o niepodległość, o suwerenność, o odzyskanie niepodległości przez Polskę, już po wielu latach zaborów, po tych wszystkich sytuacjach dramatycznych, związanych z wywożeniem patriotów na Sybir, tych wszystkich, którzy byli wcielani do wojska carskiego - mówił podczas uroczystości Mariusz Węgrzynowski, starosta tomaszowski.

Starosta podkreślił, że ci młodzi ludzie, którzy walczyli w powstaniu, też mieli rodziny, też mieli plany, ale jednak zdecydowali się oddać swoje życie za to, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w niepodległej, suwerennej Polsce. Dodał, że uroczystość zbiega się z kolejną rocznicą zwycięstwa Polaków pod Grunwaldem.

Uroczystość w Brenicy (gmina Lubochnia) odbyła się w ramach obchodów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w bitwie pod Bre...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto