Dodaj zdjęcie profilowe

avatarakm990

Zakopane

MISTER - transport miejski

2013-01-11 23:45:26

Rewolucja w komunikacji miejskiej

Prototyp kolejkiMISTER to nowatorski system publicznego transportu miejskiego. Małe, automatycznie sterowane pojazdy (tara 300 kg, ładowność 400 kg), jadące ok. 10 m nad ulicami po sieci lekkich prowadnic, z szybkością oko50 km.godz. i zasilane z sieci trakcyjnej (jak tramwaj), przewożą tylko na żądanie (jak taksówki) od jednej do pięciu osób, bezpośrednio (bez zatrzymania) pomiędzy dwoma dowolnymi przystankami.

Ta lekka nadziemna struktura prowadnic tworzy sieć transportową MISTER'a, zwykle posadowioną wzdłuż lub nad siatką głównych ulic na wysokości około 10 m. Przystanki są liczne (co 300 m), małe i bocznicowe (jak stacje benzynowe przy autostradach), czyli nie blokują ruchu na trasach. Jednocześnie ich ilość zapewnia większą przepustowość niż możliwości transportowe tras przy których się znajdują, więc przystanki nie stanowią "wąskiego gardła". Jednakże ze względu na to, że moc przewozowa systemu MISTER jest tylko około 5 razy mniejsza niż metra (8 tys. pasażero-km na godzinę z każdego kilometra sieci MISTER w porównaniu do około 40 tys. pasażero-km na godzinę dla metra - w godz. szczytu), ale koszt budowy 1 km metra to ok. 50 razy więcej, dlatego rzeczywista „efektywność” MISTER’a (nie mówiąc o komforcie, bezpieczeństwie i szybkości) jest około 10 X większa niż metra.Dlatego MISTER jest jak najbardziej systemem transportu miejskiego o wysokiej mocy przewozowej, który może zastąpić już teraz metro, tramwaje i autobusy.


MISTER nie ma rozkładu jazdy ani ustalonych tras kursowych, a pojazdy zawsze czekają na pasażerów na gęstej sieci małych przystanków i są dostępne 24x7, ponieważ jest ich klika razy więcej niż średnie dzienne zapotrzebowanie.

Nie trzeba się dzielić pojazdem z nieznajomymi, więc jest zapewnione bezpieczeństwo osobiste. Jest też ciągły monitoring w pojazdach i na przystankach, co zabezpiecza przed wandalizmem i zwiększa bezpieczeństwo.

Co prawda koncepcja jest znana od ponad 40 lat, ale MISTER jest nowym, dużo lepszym i opatentowanym wariantem systemów tego typu, z których jeszcze żaden nie został wdrożony, choć parę jest już w budowie.

więcej na http://www.mist-er.eu/

Jesteś na profilu akm990 - stronie mieszkańca miasta Zakopane. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj