Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino za Rogiem w Debrznie świętowało 6-lecie istnienia! To miejsce, które zapewnia mieszkańcom wspólne uczestnictwo w kulturze

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Kino za Rogiem w Debrznie jest niewielkie, ale pełni olbrzymią rolę w lokalnej społeczności. Właśnie mija 6 lat od jego powstania. Z tej okazji w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie odbył się cykl wydarzeń tematycznie związanych z funkcjonowaniem kina. Był to także doskonały moment na oficjalne otwarcie nowej pracowni multimedialnej, która jest kolejnym elementem kształtującego się w Debrznie tzw. lokalnego centrum cyfrowego.

Kino to miejsce i element kultury, który kilkadziesiąt lat temu był oczywistością w każdym mieście, a nawet w większych wsiach. Niestety w swoim tradycyjnym kształcie wraz z nastaniem "nowych czasów" kina zaczęły znikać - bo nie było chętnych na seanse, bo były duże i nierentowne, bo filmy docierały na prowincję z opóźnieniem... Powodów było wiele.

Na szczęście negatywny trend od kilku lat zaczął się odwracać, a w dużej mierze możliwe jest to dzięki zastosowaniu nowych technologii. W Debrznie już od sześciu lat działa Kino za Rogiem - małe kino społecznościowe, które oferuje o wiele więcej niż tylko filmowe seanse. Działa w sieci kilkudziesięciu innych Kin za Rogiem - to inicjatywa koordynowana przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji i współfinansowana ze środków UE. Dzięki niej małe miejscowości dostały szansę na powrót kina z prawdziwego zdarzenia - atrakcyjnego, z aktualnym repertuarem. Ten "lekki format" umożliwia także organizację spotkań, prezentacji, indywidualnych projekcji i wspieranie filmów lokalnych twórców. W naszym powiecie jest jeszcze jedno takie kino - w Przechlewie.

Wnętrze Kina za Rogiem w Debrznie
Wnętrze Kina za Rogiem w Debrznie Małgorzata Wojciechowska

Szóste urodziny debrzeńskiego kina obchodzone były z pompą. W środę odbyły się dwie projekcje filmu "Chłopi", a gościem pokazu była Anna Kluza, która brała udział w tworzeniu tego dzieła filmowego. W dniu następnym odbyła się konferencja pod patronatem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego naukowcy merytorycznie wspierają Kina za Rogiem. Podczas wydarzenia można było posłuchać między innymi o tym, jak wysokie technologie cyfrowe zmieniają kulturę w małych społecznościach, czym są lokalne centra cyfrowe, a także o tym, w jaki sposób prowadzić międzypokoleniowy dialog w nowoczesnym świecie technologii. Okazuje się, że wiele dobrego może w tym kontekście uczynić także małe kino. To tam można spotkać się, wymienić pomysłami i wspólnie przeżywać kulturę. Po południu w przestrzeni kina zorganizowano więc spotkanie z mieszkańcami, którego tematem było stworzenie cyfrowego archiwum fotografii Debrzna z lat 70.

Wnioski po sześciu latach funkcjonowania kina są jasne - znacznie wpływa ono na wzrost atrakcyjności miejscowości dla mieszkańców, gdyż spełnia ważne potrzeby społeczności.

- Tak naprawdę chciałbym państwu przekazać jedną myśl, która jest najważniejsza i przyświeca temu projektowi od początku. Z mojego punktu widzenia samorządowca, który pracuje w takich małych społecznościach od ponad 15 lat to kino odpowiada na takie potrzeby mieszkańców. Ono daje w tych małych społecznościach to, czego w nich przeważnie nie ma. I zupełnie nie rozumiem większości samorządowców, którzy tych potrzeb nie widzą. Fajnie, że budujemy drogi, chodniki, kanalizację, oczywiście infrastruktura jest bardzo ważna. Tylko za kilkadziesiąt lat to to już może nikomu nie służyć, bo po prostu nikogo tu nie będzie. - mówił podczas otwarcia konferencji Łukasz Jurkowlaniec, zastępca burmistrza Debrzna.

Organizatorzy Kin za Rogiem, którzy gościli w czwartek w Debrznie, postulują powstawanie tzw. Lokalnych Centrów Cyfrowych, czyli miejsc, gdzie mieszkańcy małych miejscowości mogą aktywnie, z pomocą animatora, korzystać z nowoczesnych technologii i równocześnie być uczestnikami kultury w jej nowoczesnym wydaniu. W Debrznie takie centrum właściwie już istnieje. W zeszłym roku otwarta została ogólnodostępna pracownia Orange, a przy okazji urodzin kina mogliśmy obejrzeć kolejną nową pracownię - mini PAKT powstałą w ramach rządowego projektu Centrum Projektu Polska Cyfrowa. To kolejna przestrzeń, w której, korzystając z nowoczesnej technologii, będzie można uczyć się i bawić.

Wirtualny mecz w nowej pracowni!
Wirtualny mecz w nowej pracowni! Małgorzata Wojciechowska

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto