Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KBK ma już 75 lat!

Łukasz Bobek
Fot. Łukasz Bobek
Fot. Łukasz Bobek
Cud na Bystrem - takie tytuły pojawiały się w gazetach w latach 30. XX wieku, a dotyczyły Sanatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego dla dzieci chorych na gruźlicę.

Cud na Bystrem - takie tytuły pojawiały się w gazetach w latach 30. XX wieku, a dotyczyły Sanatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego dla dzieci chorych na gruźlicę. Sława zakopiańskiego ośrodka rozeszła się nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce, a także na świecie. W tym roku Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem obchodzi swoje 75. urodziny.
W ostatni czwartek odbył się uroczysty jubileusz, który przyciągnął wielkie rzesze. Na obchody szpitala KBK przybył kardynał Franciszek Macharski, a także wicemarszałek województwa Andrzej Sasuła. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentował prof. Wiesław Pawlik, prorektor do spraw Collegium Medicum, któremu podlega zakopiański jubilat. Na obchody przybyło także wielu wybitnych lekarzy z Polski, a także zza granicy oraz zaprzyjażniony 16 Szwadron Zmechanizowany wojska brytyjskiego.

Kardynał dał początek
- W tak szczególnym dniu 75. urodzin nie mogę nie wspomnieć wielkiego inicjatora tego wspaniałego ośrodka - zaznaczył Daniel Zarzycki, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego. - Książe kardynał Adam Sapieha dał początek temu ośrodkowi tworząc w 1918 roku Krakowski Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską I Wojny Światowej. Dzięki działalności komitetu w willi Orla powstało pierwsze sanatorium dla dzieci dotkniętych gruźlicą płuc. Potem zakupiono willę Nosal na Bystrem i w 1931 roku oddano do użytku Sanatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego dla ponad 300 dzieci chorych na gruźlicę - wspominał. Działalność kardynała Sapiehy pozostała w pamięci na zawsze. Stąd szpital na Bystrem znany jest mieszkańcom Zakopanego jako KBK, czyli Krakowski Biskupi Komitet. Z czasem specjalizacja szpitala rozwinęła się w ortopedyczno-rehabilitacyjną.
- Ten jubileusz to wydarzenie, które dotyczy nie tylko szpitala, ale całego środowiska Zakopanego, jego obywateli, oraz samego Uniwersytetu - zaznaczył Wiesław Pawlik. prorektor Collegium Medicum. - Jest to nie tylko szpital, ale także siedziba Katedry Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum UJ. Dlatego zadaniem tej placówki jest także odkrywanie prawdy i głoszenie jej. I także z tych powinności KBK wywiązał się znakomicie, co może poświadczyć renoma placówki nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

W służbie chorym
Kardynał Franciszek Macharski, który wcześniej odprawił mszę świętą w kościele p. w. Najświętszej Rodziny z okazji 75-lecia KBK, wspomniał Papieża Jana Pawła II. - To on potrafił nam pokazać, jak to jest być dla drugiego człowieka. To antropologia, gdzie wszystko się mieści - mówił. - Te 75 lat również jest służbą szpitala choremu człowiekowi. Jubileusz wyrósł nam szybko, a teraz my musimy do tego dorosnąć.
Obchody urodzin były również okazją do zaprezentowania przyszłości.
- Szpital nasz nie stoi w miejscu. Cały czas się rozbudowujemy i modernizujemy - zaznaczył dyrektor Zarzycki. - Już 3 listopada zostanie otwarty nowy pawilon rehabilitacyjno-szkolny, a pod koniec roku będzie pierwszy w Zakopanem rezonans magnetyczny - zapowiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto