Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Tatry Andrzeja Wróblewskiego"

  Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza. Filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Za
  Zakopane, ul. Zamoyskiego W./25, +48 69 202 98 17

  Od 10.05.2014 do 31.12.2014

  • 7zł

  Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy.Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.Urodzony w 1927 roku w Wilnie, w 1945 roku przeniósł się do Krakowa. Studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom w roku 1952. Równolegle podjął studia z zakresu Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1950-54 pełnił funkcję asystenta w krakowskiej ASP. Był jednym z założycieli i głównym ideologiem założonej na uczelni nieformalnej Grupy Samokształceniowej. Debiutował w 1948 roku i odtąd jego prace brały udział w kilku ważnych wystawach grupowych (między innymi w przełomowej dla polskiej sztuki ekspozycji w warszawskim Arsenale w 1956 r.). Miał także dwie wystawy indywidualne. Początkowo eksperymentował z abstrakcją geometryczną, później poświęcił się zaangażowanej sztuce tematycznej, łączącej realizm z deformacją oraz prostotą i dobitnością form. Pomimo krótkiego życia artysta na trwałe wpisał się w dzieje polskiej sztuki współczesnej. Znany jest głównie ze swych obrazów olejnych. Na 'górską' część jego twórczości składają się dwa cykle „Tatry I” i „Tatry II”. Rysunkowe studia pejzażowe, wykonane lawowanym tuszem bądź akwarelą, powstały na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Rzadko eksponowane, nieznane szerszej publiczności, pozostawały w rękach rodziny artysty, skąd trafiły do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Prezentowane prace to fragment naszego zbioru.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  ABC (gość)

  Pytanie sami sobie zadali -
  1. "Gmina Krokowa i Krokowskie Centrum Kultury zapraszają na udane wakacje w lipcu".
  2. "Co się będzie działo na terenie rolniczo - turystycznej gminy?"
  Kpina GMINY KROKOWA z mieszkańców i turystów.
  Kogo to obchodzi jak - WŁODARZE - DOERING, BIAŁK, OBSZYŃSKI i Radni RADY GMINY pilnują swoich pensjonatów - CO TAM GMINA.

  Slang policjantów. Znasz te słowa? [rozwiąż quiz]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.