Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa etnograficzna w Muzeum Tatrzańskim

  Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
  Zakopane, ul. Krupówki/10, +48 18 201 52 05

  Od 12.03.2013 do 31.12.2017

  • od 7zł

  Zwiedzanie wystawy etnograficznej rozpoczyna się od imitujących wnętrze chałupy podhalańskiej izb "czarnej" i "białej", przedzielonych sienią, do której prowadzą bogato kołkowane drzwi wejściowe, pochodzące z domu Stanisława Wójciaka z Kościelisk, zakupione do zbiorów muzealnych w 1905 roku.
  Wystrój pomieszczeń pozwala zwiedzającym wyobrazić sobie, jak w połowie XIX w. mieszkała niezbyt zamożna rodzina góralska. Życie codzienne rodziny toczyło się w "czarnej" izbie, okopconej od dymu z paleniska - tutaj, oraz w sieni zgromadzone były sprzęty, naczynia i narzędzia niezbędne w gospodarstwie domowym.
  Izba "biała", zwana "świetlicą", była pomieszczeniem odświętnym, gościnnym. Odbywały się tu tańce i zabawy młodzieży oraz wszystkie ważne uroczystości rodzinne. Umeblowanie "świetlicy" składało się ze sprzętów bardziej bogato zdobionych i staranniej wykonanych. Na wystawie uwagę zwraca malowana listwa za którą, tak jak dawniej, wiszą, obrazy na szkle, i kredens wykonany w roku 1820 - w nim przechowywano ozdobną ceramikę, kupowaną często na targach na Słowacji.
  Dalsza część wystawy poświęcona jest dawnej gospodarce Skalnego Podhala: zbieractwu, łowiectwu i myślistwu oraz pasterstwu i rolnictwu. Tutaj także znalazła swoje miejsce dawna i współczesna wytwórczość górali: narzędzia i sprzęty wykonywane z drewna - jak choćby pięknie zdobione łyżniki - wyroby ze skóry, przedmioty wykuwane przez miejscowych kowali. W gablotach zaprezentowano rzeźbę, ceramikę, instrumenty muzyczne oraz dawny i współczesny strój podhalański. Fragment wystawy obrazującej tak popularne dziś malarstwo na szkle, mające swoje korzenie w dawnych, produkowanych na terenie Słowacji, Czech, Moraw i Śląska, szklanych obrazach - został zestawiony ze starych obrazów, ich współczesnych kopii oraz malarstwa twórców działających obecnie.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Wiesz, co Twój pupil chce Ci powiedzieć? [quiz]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.