Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa Biograficzna Karola Szymanowskiego (1882-1937)

  Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
  Zakopane, ul. Kasprusie/19, +48 18 202 00 40

  Od 10.05.2013 do 31.12.2017

  • od 9zł

  Willa mieści jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). Ten największy po Fryderyku Chopinie kompozytor polski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem; pod koniec życia osiadł tam na stałe, zamieszkując właśnie w willi “Atma”.
  Inicjatywę utworzenia w "Atmie" muzeum Szymanowskiego zgłosił jeszcze w 1937 r. kompozytor Michał Kondracki, po wojnie starania w tym kierunku podjęła siostrzenica Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska, ale dopiero w 1967 roku apel w tej sprawie skutecznie ponowił krytyk muzyczny "Życia Warszawy" Zdzisław Sierpiński. Wkrótce potem znany pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff utworzył przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania “Atmy”, co zaowocowało w roku 1976 otwarciem na parterze budynku ekspozycji poświęconej kompozytorowi i jego związkom z Tatrami i Zakopanem.
  Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Wiesz, co Twój pupil chce Ci powiedzieć? [quiz]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.