Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Hutnicze Wesele” już we wrześniu! Huczne 150-lecie Huty Batory. Blisko 70 wydarzeń na wielki jubileusz - 100 aktorów i inscenizatorów.

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Hutnicze wesele odbędzie się już 9 września w Chorzowie w Muzeum Hutnictwa.
Hutnicze wesele odbędzie się już 9 września w Chorzowie w Muzeum Hutnictwa. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Chorzów ma długie tradycje hutnicze. Już we wrześniu Muzeum Hutnictwa zaprasza na wielkie świętowanie. W ramach wydarzenia „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” odbędzie się między innymi inscenizacja tradycyjnego śląskiego wesela hutniczego na blisko 100 aktorów i inscenizatorów. Wstęp wolny.

Hutnicze wesele w Chorzowie. 150 lat Huty Batory

Z okazji 150-lecia Huty Batory przygotowano blisko 70 różnych wydarzeń. Jednym z nim będzie pokazanie, jak sto lat temu wyglądało hutnicze wesele. Co zobaczymy 9 września o godzinie 12.00?

- Rozpoczniemy tradycyjnie od Polterabend. Wszystkich naszych gości zapraszamy do zebrania ze sobą porcelany, którą będziemy mogli wspólnie potłuc na szczęście młodej parze! – zachęca Marlena Hermanowicz, kierowniczka Działu Edukacji i Interpretacji w Muzeum i jednocześnie reżyserka inscenizacji – Uczestnicy wydarzenia niech przygotują się na stawianie bram, wspólne śpiewy i tańce. Zatańczmy trojoka, krzyżoka, szpacyr polkę i tyrolinkę. Wygodne buty będą bardzo wskazane.

Inscenizacja będzie oparta na zbiorach Adolfa Dygacza z chorzowskiego skansenu oraz na fragmentach „Wesela na Górnym Śląsku” Stanisława Ligonia. Zobacz będzie można także tradycyjne wykupiny oraz błogosławieństwo młodych. Organizatorzy serdecznie zachęcają, aby ten kto może, przyszedł na wesele w tradycyjny stroju śląskim.

- Przy okazji widowiska na terenie Muzeum dostępna będzie strefa gastronomiczna. Na wydarzenie wstęp wolny – informuje Muzeum Hutnictwa.

Muzeum zapowiada także, że o innych wydarzeniach związanych ze 150-leciem Huty Batory- powiadomi niedługo na swojej stronie internetowej.

Dofinansowanie wydarzenia było możliwe dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem wesela jest Alchemia S.A., która jest jednym ze spadkobierców tradycji Huty Batory. Partnerami jest wiele instytucji takich jak: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, Śląski Teatr Impresaryjny w Rudzie Śląskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i Zespół Regionalny Pszczyna, MDK Batory i Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Śląskiej, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Reduta Śląska, a także Zacisze Restauracja z Tradycjami Marek Ryguła oraz Kwiat się kręci.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto