Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góralska kosołka wielkanocna, czyli święcenie pokarmów na świąteczny stół w Białym Dunajcu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wielkanocno kosołecka w Białym Dunajcu
Wielkanocno kosołecka w Białym Dunajcu Łukasz Bobek
Baranki z masła, oscypki, kiełbaska, jajka, babka, sól, chrzan, a wszystko w tradycyjnym koszyczku wyścielonym serwetą w góralskie hafty. Do tego obowiązkowe tradycyjne góralskie stroje. Tak wyglądała Wielka Sobota w Białym Dunajcu w pow. tatrzańskim, gdzie po raz 27. odbył się Konkurs „Wielkanocno kosołecka”.

Wielka Sobota dla katolików to wyjątkowy czas przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa. Tego dnia święcimy pokarmy, które następnie spożyjemy w czasie uroczystego śniadania w niedzielę zmartwychwstania pańskiego. Dla górali to czas – tak zresztą jak i całe Triduum Paschalne - przepełniony zwyczajami kultywowanymi z dawnych lat.

Jednym z nich jest przygotowanie tradycyjnej wielkanocnej kosołki, czyli koszyczka z pokarmami do święcenia. W Białym Dunajcu tradycja ta jest mocno podtrzymywana. Już po raz 27. przy miejscowym kościele odbył się tak konkurs na „Wielkanocno kosołecke”.

W konkursie – jak niemal co roku – wzięło udział kilkadziesiąt dzieci. Warunkiem uczestnictwa była nie tylko tradycyjna kosołka, ale i tradycyjny góralski stój.

- Nasz konkurs jest najstarszy na całym Podhalu. Z roku na rok mamy coraz więcej dzieci. Przychodzą one pięknie ubrane po góralsku, a wraz z nimi ich rodzice – mówi Bogumiła Kułach, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu, organizator konkursu.

Dawniej do kosołki górale wkładali chleb, kiełbasę, chrzan, jajko, sól, baranki z masła, redykołki oraz tzw. wykrowki ziemniaków. Więcej produktów nie było, wtedy na Podhalu panowała bowiem bieda. Teraz w białodnajeckim konkursie organizatorzy starają się zachęcać dzieci do tworzenia właśnie tradycyjnych kosołek. Choć obecnie już tradycją stało się umieszczanie w koszyczkach oscypków. Jurorzy w konkursie zwracali uwagę, by w koszyczkach nie było czekoladowych baranków, czy dekoracji ze sztucznego tworzywa.

Białodunajeckie konkurs stał się znaną atrakcją turystyczną. Na święcenie pokarmów z góralami przyjeżdżają specjalnie turyści, którzy postanowili spędzić święta na Podhalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto