Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywy policjant wyłudził od seniorki ze Świętochłowic 120 tys. zł! Za oszustwo "na policjanta" gliwiczaninowi grozi do 8 lat więzienia

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
W sprawie wyłudzenia od mieszkanki Świętochłowic pieniędzy czynności są prowadzone od kilku miesięcy.
W sprawie wyłudzenia od mieszkanki Świętochłowic pieniędzy czynności są prowadzone od kilku miesięcy. KMP Świętochłowice
Kolejne oszustwo "na policjanta" w województwie śląskim. Mundurowi ze Świętochłowic zatrzymali 36-latka z Gliwic. Wyłudził on od starszej kobiety ze Świętochłowic 120 tysięcy złotych.

Oszustwo „na policjanta” w Świętochłowicach

Policjanci ze Świętochłowic poinformowali o zatrzymania 36-letniego mieszkańca Gliwic. Ten miał oszukać seniorkę. Wyłudził od mieszkającej w Świętochłowicach kobiety 120 tysięcy złotych podszywając się za funkcjonariusza policji. Do wyłudzenia doszło w styczniu tego roku.

- W trwającym pół roku śledztwie policjanci w porozumieniu z prokuratorem ustalili wszystkie niezbędne informacje, które doprowadziły do zatrzymania sprawcy.

W dalszym ciągu trwają czynności. Zatrzymany usłyszał zarzuty. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

- Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach aspirant Michał Tomanek.

Na ten moment w sprawie zatrzymana jest tylko jedna osoba. 36-latek nie wskazał nikogo, kto miałaby z nim współpracować.

Jak wygląda metoda na policjanta?

W skrócie: ktoś podszywa się pod policjanta i pod pretekstem np. tajnej akcji, zagrożenia mienia itp. prosi o przekazanie środków. W przypadku kobiety ze Świętochłowic pretekstem była sprawa wypadku.

Uwaga! Oszustów niejednokrotnie jest więcej. Przykładowo jeden dzwoni z informacją o przesyłce (jako kurier) prosząc o adres. Po chwili dzwoni ktoś inny, podszywając się pod policjanta z informacją o gangu oszustów-kurierów. Oczywiście „z troski” prosi o przekazanie pieniędzy „funkcjonariuszowi” w jakimś miejscu, w domu osoby dzwoniącej, wrzucenie do śmietnika. Konfiguracji oszustwa na policjanta jest mnóstwo. Co je łączy?

- Pamiętajmy, że policjanci: nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy. Nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach. Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje” i nigdy nie żądają wyrzucania pieniędzy przez okna czy pozostawiania w śmietniku – ostrzega śląska policja.

To jednak nie wszystko. Policja również radzi m.in. aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, weryfikować prośbę o pomoc kontaktując się z daną osobą bezpośrednio, nie przelewać pieniędzy na konta bankowe wskazane przez nieznajomych. Nie ufajmy także tym, którzy telefonicznie podają się za krewnych lub przyjaciół.

- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie skontaktujmy się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – proszą mundurowi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto