Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane: w budynku policji będą mieszkania

Łukasz Bobek
Dariusz Gdesz
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie zgodziło się na odstępstwa, które umożliwiłyby Zakopanemu zrobić mieszkania komunalne w budynku po urzędzie skarbowym przy ul. Jagiellońskiej. Mieszkania jednak powstaną. Nie stworzy ich miasto, ale jednostka, której gmina podnajmie budynek z założeniem, że znajdą się tam mieszkania dla zakopiańczyków.

W budynku przy Jagiellońskiej 7 mieszczą się obecnie trzy instytucje - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także tymczasowo policji. - Mundurowi wyprowadzą się z tych pomieszczeń do końca grudnia. Taką mamy umowę z komendantem. Do tego czasu wyremontowana zostanie ich komenda przy tej samej ulicy, ale nieco wyżej. Od 1 stycznia 2013 roku budynek zostanie nam zwrócony - mówi burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Policja zajmuje przy Jagiellońskiej 7 całe trzecie i czwarte piętro. - Do nowej komendy mamy się zacząć wprowadzać z końcem listopada - mówi podinsp. Kazimierz Pietruch, rzeczni prasowy zakopiańskiej policji.

Gdy mundurowi się wyprowadzą, miasto stanie przed problemem zagospodarowania tego miejsca. Od dawna mówi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby urządzenie tam mieszkań socjalnych czy zastępczych dla rodzin z Zakopanego. Na liście oczekujących na nowy lokal wpisane są 140 nazwiska. Wśród nich są rodziny i sporo osób samotnych. - Dotychczas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń umieszczaliśmy poszkodowanych w budynku internatu szkolnego w Zakopiańskim Centrum Edukacji na Kasprusiach - mówi Michał Halaczek, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej w zakopiańskim urzędzie miasta.

Jak zapowiada burmistrz Janusz Majcher, miasto będzie się starało w budynku przy Jagiellońskiej zrobić kilka mieszkań zastępczych, interwencyjnych. - Według obowiązujących przepisów metraż tych pokoi jest zbyt mały na mieszkania komunalne. Nie dostaliśmy zgody od ministerstwa na odstępstwo od przepisów. Jednak wydaje nam się, że możemy tam urządzić pomieszczenia dla osób samotnych, gdzie dałoby się wygospodarować pokój, niewielką kuchenkę i łazienkę. A zapotrzebowanie na takie lokale mamy ogromne - mówi Majcher.

Adaptacja budynku przy przestrzeganiu obowiązujących norm prawnych, pozwoliłaby wygospodarować 23 mieszkania. - Jednak koszty takiej przeróbki budynku są horrendalne. Trzeba wymieniać wszystkie instalacje, przebudować ciągi komunikacyjne, podjazdy dla wózków inwalidzkich i zamontować windy dla niepełnosprawnych. Koszty byłyby porównywalne z budową nowych 23 mieszkań - mówi Majcher.

Przy Jagiellońskiej miasto zamierza dokonać minimalnego remontu, by dać lokum organizacjom pożytku publicznego, rozsianym po całym mieście.

- Będziemy też chcieli, by pozostałe lokale przejął na przykład zakopiański TBS i urządził kilka mieszkań interwencyjnych - zapowiada Majcher.

Pierwsze prace przy remoncie pomieszczeń przy ul. Jagiellońskiej, które do tej pory zajmuje policja, rozpoczną się najwcześniej na wiosnę 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suchabeskidzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto