(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

O tym, że jakość snu wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy, że kilkakrotnie w ciągu nocy wstaniemy, obudzimy się z bólem karku czy głowy, aby dzień był znacznie mniej udany. To, czy będziemy dobrze spać, zależy od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest odpowiednie miejsce do spania. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji osobną sypialnię, czy po prostu rozkładamy kanapę w pokoju dziennym, ważne, aby przed snem dobrze pomieszczenie przewietrzyć, a także zadbać o ciszę. Ci, którzy nie wyobrażają sobie zasypiania bez akompaniamentu radia lub telewizora, powinni nastawić automatyczny wyłącznik. Choć w samym zaśnięciu dodatkowe bodźce mogą nie przeszkadzać, to jednak sen, któremu towarzyszą odgłosy z zewnątrz, jest gorszej jakości i przynosi mniej wypoczynku.

Czytaj także: Oddzielna sypialnia w domu lub mieszkaniu stała się niezbędna. Jak ją urządzić?

Kolejna sprawa to odpowiedni materac. Ich wybór jest niemal nieograniczony. Są sprężynowe, piankowe, żelowe, lateksowe, ze sprężynami kieszeniowymi i bonelowymi. Wybór zależy od zastosowania (czy materac ma służyć do spania tylko od czasu do czasu np. w domku na działce czy codziennie), zasobności kieszeni, indywidualnych upodobań, a także wagi użytkownika. Generalnie im potężniejsza osoba, tym materac powinien być grubszy i twardszy. Dzięki temu dłużej będzie spełniał swoje funkcje. Twardość materacy jest oznaczana cyframi (gdzie 1 oznacza materac bardzo miękki, 5 - bardzo twardy). Na ogół najtwardsze materace wybierają ludzie młodzi. Starszym wygodniej śpi się na tych bardziej elastycznych.

Z materacem nieodłącznie związana jest kołdra. Ten oczywisty element wyposażenie także można kupić w dziesiątkach, jeśli nie setkach odmian.

Są wielbiciele kołder puchowych, z tworzyw sztucznych, wełnianych. Wybierając kołdrę, nie należy jednak zdawać się na przypadek. Od kołdry, dobranej dobrze do naszej wagi, pory roku, do kondycji zdrowotnej osoby śpiącej i od rodzaju materaca, będzie zależeć, czy będziemy dobrze spali, a nie odkrywali się i przykrywali co chwilę - twierdzą eksperci z galerii Giant meble.

Czym się zatem kierować przy wyborze kołdry?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba ustalić przed podjęciem decyzji, jest określenie wagi ciała, a ściślej - wartości BMI (czyli Body Mass Index - stosunku masy ciała do wzrostu). Według bloga Lambfield, "osoby o niskim BMI (szczupłe) wymagają cieplejszego okrycia nocą niż osoby o BMI wyższym, ze względu na szybszą utratę ciepła. Pory roku mają bardzo duże znaczenie, zasadniczo nie tylko z powodu temperatury za oknem, ale przede wszystkim ze względu na nasz naturalny cykl - w okresie jesiennym oraz na początku wiosny jesteśmy bardziej zmęczeni, a to powoduje, że nasze zapotrzebowanie na ciepło się zwiększa".

Czytaj też: Sypialnia dla zakochanych - modne kolory i motywy

Pamiętajmy także o materacu: im twardszy materac, na którym śpimy, tym kołdra powinna być cieplejsza - i odwrotnie: im materac jest bardziej komfortowy, tym kołdra powinna być lżejsza. Po prostu twarde materace, zwłaszcza te które są niższej klasy, powodują stały ucisk na ciało i w efekcie słabsze krążenie krwi. A to powoduje, że odczuwamy dotkliwiej chłód.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Komfort Snu.pl (gość)

    Artykuł poprawny, dający ogólnikową wiedzę i zachęca do zadbania o komfort snu. A jeśli chodzi o komfort snu to pojawił się w Toruniu. Na ul. Żółkiewskiego 16.