Być może w następne wakacje w muszli koncertowej w Szczawnicy zabrzmi w końcu muzyka Być może w następne wakacje w muszli koncertowej w Szczawnicy zabrzmi w końcu muzyka

Być może w następne wakacje w muszli koncertowej w Szczawnicy zabrzmi w końcu muzyka (© Stanisław Zachwieja)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W odnowionej dwa lata temu muszli koncertowej w Szczawnicy wciąż panuje cisza. Rysuje się jednak nadzieja, że w przyszłym sezonie letnim znów mogą rozbrzmiewać w niej melodie walców wiedeńskich, tang i muzyki operetkowej, typowej dla kurortów.

Deklarację wznowienia koncertów złożył podczas debaty w Radiu Kraków prezes spółki Thermaleo, która odnowiła muszlę, Krzysztof Mańkowski.

Początkowo był niepewny, ale gdy pomoc finansową zadeklarował wiceburmistrz Szczawnicy, Jan Golba, jego deklaracja nabrała realnego kształtu. Środki pochodziłyby z funduszu klimatycznego.
Ze wznowieniem koncertów wiążą się koszty. Trzeba zatrudnić na okres dwóch miesięcy orkiestrę kameralną, która grałaby codziennie w godzinach popołudniowych, oprócz poniedziałków, a w niedzielę dwa razy - przed południem i po południu.

Tak przynajmniej drzewiej bywało.

Jak może być teraz, zależeć będzie od porozumienia obu stron i od finansów. Koncerty cieszyły się wielkim powodzeniem wśród kuracjuszy, wczasowiczów, a także turystów, którzy choć na chwilę zatrzymali się na zwiedzanie uzdrowiska i kosztowanie wód mineralnych.

Muzyka nad Zdrojami ma bardzo bogatą i długą historię. Pierwsze koncerty odbywały się już w XIX wieku, za czasów twórcy uzdrowiska, Józefa Szalaya. Muzycy grali na tarasie pijalni źródła Waleryi. Potem przenieśli się do zbudowanej na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku muszli.

Kuracjusze zatęsknili za koncertami. - Bardzo się ucieszyłam, gdy z radia usłyszałam o wznowieniu koncertów - mówi krakowianka Wanda Silezin.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!