Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"XD" zostało młodzieżowym słowem roku w plebiscycie Internetowego Słownika PWN. Doceniono też "nieogara" i "pocisk"

Aleksandra Suława
Po raz drugi Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN zorganizował plebiscyt na „młodzieżowe słowo roku” Zwycięzcą tej edycji został jednak nie wyraz, ale znak graficzny, symbolizujący roześmianą buzię. I choć wynik mógłby wydawać się tylko zabawną ciekawostką, sporo mówi o ewolucji codziennego języka.

Najwięcej głosów internautów otrzymało słowo „sztos”. Ponieważ jednak ten rzeczownik wygrał już w ubiegłorocznym plebiscycie, zgodnie z regulaminem zabawy, tym razem nie mógł zostać laureatem. Na drugim miejscu uplasował się neologizm "dwudzionek", który miał zastąpić weekend, jednak przez jurorów został uznany za „zbyt purystyczny”. Laur zwycięstwa przypadł więc znanej z esemesowej i internetowej komunikacji kombinacja dwóch znaków, która w głosowaniu zajęła trzecie miejsce.

- Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także „iksde”, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary) – piszą językoznawcy.

A skoro mowa o telefonach: w ramach plebiscytu wybrano również najciekawszy neoloizm. Została nim „smarfica” czyli określenie oznaczające uzależnienie od telefonu komórkowego. Jury zwróciło też uwagę na czasownik „odjaniepawlić” czyli „zdarzyć się niespodziewanie”. - Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang młodzieżowy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne – piszą jurorzy.

W konkursie spore zainteresowanie wzbudziły też słowa z rdzeniem „ogar” (czyli rozmaite „nieogranięty” i „ogarniać się”) oraz „pocisk” oznaczający dosadną ripostę.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 33

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto