(© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kultowy dla wielu nowotarżan Dom Handlowy Gorce prawdopodobnie wkrótce przestanie istnieć. Przynajmniej w obecnej formie. Wiesław Wojas, właściciel socrealistycznego obiektu stojącego w centrum Nowego Targu, planuje przebudować go w dużą, nowoczesną galerię handlową. Zanim się rozpocznie budowa, inwestora czeka sporo pracy. Plan zagospodarowania przestrzennego dla centrum Nowego Targu nie pozwala budować w tym miejscu tak dużych budynków. Wojas postanowił więc poprosić samorząd o zmianę zapisów.

DH "Gorce" w marcu tego roku za kwotę przekraczającą 7 mln zł kupił od nowotarskiego magistratu biznesmen z branży obuwniczej Wiesław Wojas. Nie chciał zdradzić wówczas planów, jakie wiązał z obiektem.


Stary dom handlowy ma być rozbudowany. By tak się stało, trzeba zmienić plan przestrzenny

- Teraz wiadomo więcej - mówi Wojciech Watycha, zastępca naczelnika nowotarskiego wydziału nieruchomości i planowania przestrzennego. - Przed kilkoma dniami zgłosili się do nas przedstawiciele spółki Galeria Handlowa "Gorce", którą powołał Wojas. Wystąpili oni z wnioskiem o zmianę planu przestrzennego dla centrum.

Jak dodaje urzędnik, inwestorzy chcą przemienić wybudowane w czasach Gierka "Gorce" w nowoczesną galerię handlową. Wymaga to rozbudowy budynku wszerz, a także powiększenia go o dodatkowe piętro. Tego obecny plan zabrania.

- Burmistrz zgodził się rozpocząć procedurę zmiany planu - mówi Watycha. - Czy to ostatecznie nastąpi, zdecydują radni. Dopiero z ich zgodą można szukać specjalisty, który zmieni plan. Będzie to kosztowało kilkanaście tysięcy złotych. Na razie nie rozmawialiśmy, kto wyłoży pieniądze. Wątpię, by było to miasto. To spółka pana Wojasa chce zmian w planie. Musi się więc liczyć z kosztami, jakie trzeba ponieść z tego tytułu.

Wczoraj o pomyśle budowy galerii handlowej i szczegółach jej przyszłego wyglądu próbowaliśmy porozmawiać z Wiesławem Wojasem. Był dla nas niedostępny. Nie wiadomo więc, kiedy budowa centrum może ruszyć, ani co stanie się z najemcami, którzy obecnie pracują w DH "Gorce". To ważne pytania, bo wątpliwości jest więcej. Zapowiedź budowy galerii źle przyjęli pracujący w mieście kupcy.

- Duży obiekt handlowy ograniczy obroty, jakie mają właściciele sklepów na Rynku i w okolicach - mówi prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Marek Teper. - Część sklepów może nie wytrzymać konkurencji z galerią i zbankrutować. Galeria powiększy więc bezrobocie.

W taki scenariusz nie wierzy burmistrz Nowego Targu Ma-rek Fryźlewicz. - Nowa galeria wkomponuje się w odnowione centrum miasta. Moim zdaniem, będzie też impulsem napędzającym biznes. Także na rynku - mówi burmistrz. - Zresztą galeria to też nowe miejsca pracy. Trzeba się cieszyć, że w kryzysie Nowy Targ umie ściągnąć do siebie inwestorów - dodaje burmistrz, i przypomina, że w stolicy Podhala rozpocznie się budowa centrum handlowego w miejscu dworca PKS.


Granit nie podzieli losu Gorców

Dom Handlowy "Gorce" w Nowym Targu to niejedyny powstały w czasach PRL obiekt handlowy na Podhalu, który miałaby zostąpić galeria. Przy ulicy Kościuszki w Zakopanem stoi jego odpowiednik - popularny DH "Granit". Kilka lat temu był pomysł, by rozburzyć także ten budynek z późnych lat 60. W jego miejscu również miała stanąć galeria handlowa.
Jak podawaliśmy jednak przed kilkoma dniami, pomysł upadł. Granit przez najbliższych kilka lat dalej będzie więc "zdobił" panoramę Zakopanego.Tak wygląda nowy park w Nowym Targu! Zobacz galerię zdjęć naszego reportera


Tak wygląda Park Dolny w Szczawnicy. Zobacz galerię zdjęć naszego reportera

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    kikkj (gość)

    Panie Mateusiak, czy prawdą jest że zrobił pan zdjęcie do artykułu swojemu ojcu. lub teściowi a w podpisie pod zdjęciem na którym stał zmienił pan jego jedynie nazwisko?