Takich tłumów turystów jeszcze w historii Zakopanego nie było! Pobyt w górach wybrała rekordowa liczba osób. Szacuje się obecnie, że jest to minimum pół miliona osób, które zablokowały już nie tylko Zakopane, ale całe ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Takich tłumów turystów jeszcze w historii Zakopanego nie było! Pobyt w górach wybrała rekordowa liczba osób. Szacuje się obecnie, że jest to minimum pół miliona osób, które zablokowały już nie tylko Zakopane, ale całe Podhale. Władze Zakopanego przyznają, że nadmiar turystów zaczyna być poważnym problemem i zapowiadają, że najwyższy czas na radykalne zmiany.


- Takiego dobrego sezonu turystycznego jeszcze nie mieliśmy - przyznaje Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Teraz trzeba się poważnie zastanowić, co dalej. Zakopane ma swoją chłonność, a teraz osiągnęliśmy już prawdziwe apogeum. Nie możemy dopuścić do jeszcze większego ruchu, bo niesie to ze sobą poważne zagrożenia dla funkcjonowania miasta.


Zdaniem Majchra przede wszystkim trzeba usprawnić wewnętrzną komunikację w regionie.
- Szwankują połączenia między poszczególnymi miejscowościami - uważa Majcher. - Musimy też poważnie zastanowić się, co co zrobić, aby ruch samochodów jeszcze bardziej się nie wzmacniał. Zwrócę się w tej sprawie do specjalistów, aby opracowali taki plan antykryzysowy, który podpowie nam, jak uniknąć korków i paraliżu komunikacyjnego miasta. Niech fachowcy od komunikacji wypowiedzą się, co robić. Trzeba przygotować studium dla całego Podhala.


Z kolei starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica Makowski proponuje rozwiązanie dla Morskiego Oka. - Dojazd do Morskiego czy też Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej powinien być tylko komunikacją zbiorową - mówi Makowski. - Jeśli drogą na Palenicę Białczańską nadal będą jeździć setki samochodów, to droga będzie się tak jak ostatnio zapychać.
Władze regionu rozważają też parkingi zaporowe, winiety, wraca też pomysł napowietrznych kolejek.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!