(© Fot: Adam Wojnar/Polska_press)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Port lotniczy w Balicach zmienił logotyp i chwali się terminalem. W planach jest też nowy pas startowy.

25 tys. zł kosztowało nowe logo Kraków Airport. - Bryła budynku była dla nas oczywistą inspiracją i punktem wyjścia przy tworzeniu znaku - przyznaje Krzysztof Drumiński ze studia graficznego „2 code”, jeden z autorów loga. Chodzi o budynek nowego terminalu pasażerskiego, którego rozbudowa i modernizacja zakończyła się z końcem ubiegłego roku. Prace rozpoczęły się w kwietniu 2013 r.

- Wykorzystaliśmy również trójkąty, które są w siatce budynku. Pozwoliło to wyznaczyć ostateczny kształt znaku. W środku wkomponowany został symbol samolotu - dodaje Drumiński. W poprzednim były dmuchawce.

Nie da się ukryć, że krakowski port lotniczy w Balicach w ostatnich 10 latach mocno się rozwinął. Nie tylko jeśli chodzi o inwestycje, które widać gołym okiem. W tym momencie z Krakowa jest realizowanych 101 regularnych połączeń. W 2008 r. było ich o 34 mniej. Z początkiem lutego informowaliśmy, że Ryanair, największy w Europie niskobudżetowy przewoźnik lotniczy, rusza z nowymi połączeniami z Krakowa. Na liście pojawiło się 14 nowych tras w sezonie zimowym (2017/2018). Są to: Są to: Ateny, Barcelona, Berlin, Glasgow, Goeteborg, Lizbona, Malmo, Marrakesz, Marsylia, Neapol, Norymberga, Praga, Sewilla i Tel Awiw.

Ostatnio Ryanair ogłosił, że od 2005 r. z Krakowa i do Krakowa przewiózł 14 milionów pasażerów. 14-milionową pasażerką Ryanaira była Lidia Telesz, która wraz z przyjaciółmi podróżowała z Krakowa do Walencji. Połączenie do tego hiszpańskiego miasta jest jedną z nowych tras irlandzkiego przewoźnika w ramach siatki połączeń ze stolicy Małopolski. W tym roku na lotnisku w Krakowie Ryanair obsłuży 2,8 miliona pasażerów i przyczyni się do utworzenia 2 tys. miejsc pracy.

Bardzo dużą inwestycją była oczywiście rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego. W jego nowej części znalazła się m.in. przestronna sala odbioru bagażu rejestrowanego z trzema karuzelami czy strefa ogólnodostępna, gdzie można oczekiwać na przylatujących bliskich.

Ostatnio przedstawiciele portu pochwalili się również, że jako pierwsi wprowadzili udogodnienia dla... czworonogów. Chodzi o park dla zwierząt, który powstał na terenie lotniska. Okazuje się bowiem, że pasażerowie coraz częściej zabierają w podróż psy oraz koty. W ubiegłym miesiącu obsłużono 98 zwierząt, z czego 94 podróżowały w luku bagażowym, a cztery w kabinie. Dla porównania - w rekordowym dotąd kwietniu 2014 r. przewieziono 88 zwierzaków.

Przedstawiciele Kraków Airport nie spoczywają jednak na laurach i zamierzają realizować kolejne inwestycje. - Jesteśmy obecnie w trakcie realizacji planu inwestycyjnego do 2023 roku. Jego najważniejszym elementem jest budowa nowej drogi startowej - przyznaje Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. - Obecnie trwają analizy środowiskowe. Planujemy uruchomić nowy pas w 2021 roku - dodaje.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto
>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU">>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!